2024-02-09

DJI Osmo Mobile 6 vs. DJI Osmo Mobile SE – porównanie

Stabilizatory do telefonów szybko zdobyły sporą popularność – często korzystają z nich vlogerzy, osoby tworzące treści do mediów społecznościowych, podróżnicy i nie tylko. Tego typu sprzęt znaleźć można również w ofercie DJI – mowa oczywiście o gimbalach Osmo Mobile. Dziś przyjrzymy się najnowszym urządzeniom z serii, czyli DJI Osmo Mobile 6 i DJI Osmo Mobile SE. Sprawdzimy, co je wyróżnia i do jakich zadań nadają się najlepiej. Jeśli zastanawiasz się, który stabilizator wybrać, przeczytaj nasz artykuł!

Rodzina składająca się z trzech osób, ubrana w stylu outdoorowym, uśmiecha się do kamery smartfona zamontowanego na gimbalu DJI Osmo Mobile 6. W tle widoczny jest namiot tipi w otoczeniu zielonej trawy i drzew.

Nowoczesna stabilizacja: DJI Osmo Mobile 6 i DJI Osmo Mobile SE

Gimbale DJI Osmo Mobile 6 i DJI Osmo Mobile SE pojawiły się na rynku we wrześniu 2022 roku. Stanowiły ciekawą kontynuację i odświeżenie serii Osmo Mobile – wnosiły wiele zaawansowanych funkcji i usprawnień, dzięki którym pasjonaci filmowania mogli jeszcze bardziej ułatwić sobie tworzenie zachwycających ujęć. Dziś porównamy oba modele i spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, który wybrać. Zaczynajmy!

Konstrukcja

Na początku zajmiemy się konstrukcją obu gimbali. Porównamy ich wymiary i wagę, sprawdzimy też, do jakich smartfonów pasują.

 

DJI Osmo Mobile 6

DJI Osmo Mobile SE

Wymiary po rozłożeniu

276 x 111,5 x 99 mm

262,5 x 119,5 x 104 mm

Wymiary po złożeniu

189 x 84,5 x 44 mm

167 x 108,5 x 46,5 mm

Waga

Gimbal: ok. 305 g;

Magnetyczny uchwyt: 25 g;

Gimbal: 352 g;

Magnetyczny uchwyt: ok. 31 g;

Udźwig

170-290 g

170-290 g

Grubość kompatybilnych smartfonów

6,9-10 mm

6,9-10 mm

Szerokość kompatybilnych smartfonów

67-84 mm

67-84 mm

Maks. długość wbudowanego wysięgnika

215 mm


Jak widać, DJI Osmo Mobile SE jest nieco cięższy niż DJI Osmo Mobile 6, nie jest to jednak duża różnica. Oba gimbale cechują się składaną konstrukcją, dzięki czemu ich transport nie stanowi żadnego problemu. Obydwa są też kompatybilne z podobnymi modelami smartfonów.

Tym, co wyróżnia DJI Osmo Mobile 6, jest wbudowany wysięgnik teleskopowy. Można rozłożyć go na maksymalną długość 215 mm, co przydaje się zwłaszcza podczas robienia selfie i zdjęć grupowych, tworzenia ujęć krajobrazów i eksperymentowania z różnymi kątami nagrywania. Jeśli więc zależy Ci na większych możliwościach, będzie to idealna opcja dla Ciebie.

Ręce trzymające stabilizator DJI Osmo Mobile 6 i rozkładające jego wbudowany wysięgnik teleskopowy, na którym umieszczony jest smartfon nagrywający wideo. Na ekranie smartfona widoczny jest zielony park.

Stabilizacja obrazu

Nie sposób porównywać gimbali bez wspomnienia o ich możliwościach stabilizacji. To w końcu jedna z najważniejszych, o ile nie najważniejsza funkcja tego typu urządzeń. Jak pod tym względem radzą sobie DJI Osmo Mobile SE i DJI Osmo Mobile 6?

Oba modele to gimbale 3-osiowe, co oznacza, że zapewniają pełną stabilizację obrazu w trzech płaszczyznach. Dzięki temu doskonale sprawdzają się nawet w najbardziej wymagających zadaniach – za ich pomocą bez problemu uzyskamy płynne, profesjonalne ujęcia.

Kobieta w kapeluszu filmuje mężczyznę i dziecko, którzy rzucają sobie piłką amerykańską na zielonej łące. W tle widać namiot i zalesione wzgórza. Używają do tego stabilizatora DJI Osmo Mobile 6 z zamocowanym smartfonem.

Czas pracy

Czas pracy również ma duże znaczenie w wypadku gimbali. Im dłuższy, tym lepiej – nie chcemy przecież nadprogramowych przerw na ładowanie niezbędnego sprzętu! Jak wypadają DJI Osmo Mobile 6 i DJI Osmo Mobile SE?

 

DJI Osmo Mobile 6

DJI Osmo Mobile SE

Typ akumulatora

Li-Po 2S

18650 Li-ion

Pojemność akumulatora

1000 mAh

2600 mAh

Czas pracy

Ok. 6 h 24 min

Ok. 8 h

Czas ładowania

Ok. 1 h 24 min

Ok. 2 h 12 min

Port ładowania

USB-C

USB-C


Pod względem wydajności akumulatora na prowadzenie wysuwa się DJI Osmo Mobile SE – może nieprzerwanie działać nawet przez 8 godzin. Z kolei DJI Osmo Mobile 6 wyróżnia się krótszym czasem ładowania. Oba urządzenia są ładowane przez USB-C.

Dłoń trzymająca złożony stabilizator DJI Osmo Mobile SE, który jest wkładany do kieszeni spodni, w tle rozmyte drzewa.

Inteligentne funkcje

Zarówno DJI Osmo Mobile SE, jak i DJI Osmo Mobile 6 oferują wiele inteligentnych funkcji, które ułatwiają nagrywanie. Oba urządzenia obsługują na przykład:

  • Timelapse, Hyperlase i Motionlapse – umożliwiają nagrywanie oryginalnych, dynamicznych ujęć.
  • DynamicZoom – pomaga tworzyć ujęcia rodem z Hollywood.
  • Gesture Control – pozwala sterować kamerą smartfona za pomocą gestów.
  • Panorama – dostępne opcje to 3x3, 240° oraz CloneMe.
  • Story Mode – ułatwia montaż filmów. Oferuje mnóstwo oryginalnych szablonów z dopasowaną muzyką, przejściami i ruchami kamery.
  • ActiveTrack 6.0 – tryb śledzenia, który pomaga utrzymać wskazany obiekt w kadrze.
  • ShotGuides – tryb oferujący wiele poradników nagrywania. Postępując zgodnie z wyświetlanymi wskazówkami, użytkownicy mogą z łatwością tworzyć profesjonalne ujęcia.

Możliwości są więc naprawdę duże. Jeśli szukasz gimbala, który zaskoczy Cię ciekawymi funkcjami i ułatwi nagrywanie spektakularnych filmów, zarówno DJI Osmo Mobile SE, jak i DJI Osmo Mobile 6 będą świetnym wyborem.

Ręka trzymająca stabilizator DJI Osmo Mobile 6 z umieszczonym smartfonem nagrywającym scenę leśną. Na ekranie smartfona widać rozmyte drzewa i ścieżkę parkową.

Obsługa

Komfort użytkowania i łatwość obsługi to kolejne ważne kwestie, które warto wziąć pod uwagę. Nie chcemy przecież, żeby nagrywanie było męczące i uciążliwe! Co wyróżnia gimbale DJI Osmo Mobile 6 i DJI Osmo Mobile SE?

 

DJI Osmo Mobile 6

DJI Osmo Mobile SE

Magnetyczny uchwyt

Tak

Tak

Automatyczne uruchamianie

Tak

Nie

Panel kontrolny

Tak

Tak

Przycisk do zmiany trybów (M)

Tak

Tak

Przycisk do nagrywania

Tak

Tak

Joystick

Tak

Tak

Przycisk do przełączania się między aparatami

Tak

Tak

Pokrętło do regulacji zoomu i ogniskowej

Tak

Nie


Oba stabilizatory są bardzo proste w obsłudze. Mają wygodne w użyciu przyciski do nagrywania, zmiany trybów i przełączania się między aparatami smartfona, zostały też wyposażone w nowy panel, który umożliwia między innymi szybkie sprawdzanie poziomu naładowania akumulatora. Obydwa oferują także magnetyczne uchwyty, dzięki czemu możemy szybko zamontować telefon i rozpocząć filmowanie.

Ręce obsługujące smartfon na stabilizatorze DJI Osmo Mobile SE. Na ekranie smartfona widać obraz plaży i morza. W tle rozmyty piasek plaży podczas złotej godziny.

DJI Osmo Mobile 6 wyróżnia się jednak dwiema ważnymi cechami. Po pierwsze, po rozłożeniu uruchamia się automatycznie, umożliwiając jeszcze szybsze przejście do nagrywania. Dzięki temu nie musimy się martwić, że stracimy okazję do uchwycenia czegoś ciekawego! Po drugie, DJI Osmo Mobile 6 został wyposażony w dodatkowe pokrętło, które pozwala na wygodną regulację zoomu lub ostrości, co może znacząco usprawnić tworzenie różnorodnych ujęć.

Jaki gimbal do telefonu wybrać?

Znamy już najważniejsze podobieństwa i różnice między modelami DJI Osmo Mobile SE a DJI Osmo Mobile 6. Teraz spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, jaki gimbal do telefonu wybrać.

Dla kogo DJI Osmo Mobile SE?

DJI Osmo Mobile SE jest tańszy niż DJI Osmo Mobile 6. Oferuje też nieco mniej możliwości, ale za to wyróżnia się dłuższym czasem pracy. Będzie fantastycznym wyborem dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z filmowaniem, a także dla tych, które szukają solidnego stabilizatora do użytku osobistego, na przykład do rejestrowania swoich podróży czy wydarzeń rodzinnych.

Kobieta w kapeluszu siedzi na polu i filmuje stabilizatorem DJI Osmo Mobile SE scenę, w której mężczyzna i dziecko rozbijają namiot. Na ekranie smartfona widać uchwyconą scenę, w tle złoto-brązowe drzewa i trawa.

Dla kogo DJI Osmo Mobile 6?

DJI Osmo Mobile 6 to nieco droższy i bardziej zaawansowany model stabilizatora do smartfonów. Dodatkowe pokrętło do sterowania ostrością i zoomem, wbudowany wysięgnik i automatyczny start – to tylko niektóre z jego atutów. Wszystko to czyni go idealnym wyborem dla profesjonalnych twórców, influencerów, vlogerów i entuzjastów filmowania, którym zależy na szerokich możliwościach i jak najlepszych rezultatach.

Ręka obsługująca smartfon na stabilizatorze DJI Osmo Mobile 6, z ekranem smartfona pokazującym zielone drzewa w parku.

Wybierz odpowiedni model dla siebie

Oba omawiane dzisiaj stabilizatory oferują wiele wartościowych funkcji i niezawodną stabilizację. DJI Osmo Mobile SE będzie świetnym wyborem dla osób, które potrzebują przystępnego cenowo gimbala do codziennego użytku, a bardziej zaawansowany DJI Osmo Mobile 6 doskonale nada się dla profesjonalnych twórców treści. Zastanów się, na jakich funkcjach i możliwościach Ci zależy, wybierz odpowiedni model dla siebie i ciesz się tworzeniem świetnych ujęć!

Polecane

pixel