DroneRadar przechodzi do historii – jak teraz zgłaszać loty dronami?

Jeszcze do niedawna obowiązkowe zgłaszanie lotów dronami było możliwe z poziomu aplikacji DroneRadar. Jakiś czas temu przestała ona jednak być dostępna, co zrodziło wiele pytań i wątpliwości. Zastanawiasz się, jakie są nowe zasady i procedury? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, gdzie i jak możesz teraz zgłosić swój lot!

Dron DJI Mini 4 Pro

Czym była aplikacja DroneRadar?

Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z dronami i nie znasz jeszcze wszystkich procedur, spieszymy z wyjaśnieniem.

Zgłoszenie lotu dronem, czyli tak zwany check-in, jest konieczne, jeśli latamy powyżej pewnej wysokości lub masa naszego urządzenia przekracza 250 g. Należy też zgłosić każdy lot dronem wyposażonym w kamerę, takim jak na przykład DJI Air 3 czy DJI Mini 4 Pro.

Do tego właśnie służył DroneRadar – za jego pomocą można było w prosty sposób zgłaszać loty. Aplikacja zapewniała też wygodny dostęp do ważnych informacji – pozwalała na przykład szybko sprawdzić, czy latanie dronami w danym miejscu jest w ogóle dozwolone.

Niestety jakiś czas temu DroneRadar zaczął odmawiać posłuszeństwa, a niedawno całkowicie przestał działać. Dziś aplikacja nie jest już nawet dostępna w popularnych sklepach takich jak App Store czy Google Play. Jak więc możemy teraz zgłaszać loty?

Aparatura sterująca do drona z podłączonym smartfonem

Nowy system zgłaszania lotów

Pod koniec września na stronie internetowej Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej (PAŻP) pojawił się komunikat, z którego dowiadujemy się, że w związku z wyłączeniem aplikacji DroneRadar uruchomiony został nowy system umożliwiający zgłaszanie lotów. Aby z niego skorzystać, wystarczy wejść na https://checkin.pansa.pl/ i zarejestrować się tam jako pilot drona.

Nowe narzędzie zapewnia również dostęp do kilku przydatnych funkcji. Pozwala na przykład zweryfikować, czy w danej strefie można latać dronem, a także informuje o ewentualnej konieczności uzyskania telefonicznej zgody na lot od TWR. Za jego pomocą sprawdzisz też najważniejsze dane aeronautyczne i nie tylko. Więcej szczegółów znajdziesz w oficjalnym komunikacie PAŻP.

Jak zgłosić lot dronem w nowym systemie?

Zgłoszenie lotu dronem na https://checkin.pansa.pl/ jest bardzo proste. Musisz tylko wykonać następujące kroki:

  1. Udostępnij usługi lokalizacji dla swojej przeglądarki.
  2. Wejdź na https://checkin.pansa.pl/, uzupełnij formularz i zarejestruj się jako pilot drona.
  3. Po prawej stronie ekranu znajdziesz niewielki interfejs – kliknij w niego, a następnie podaj promień lotu, maksymalną wysokość AGL, czas lotu, masę swojego drona oraz kategorię.
  4. Kliknij zapisz i przejdź do procesu zgłaszania.

I to wszystko! Po zakończonym locie wystarczy kliknąć STOP.

Dron DJI Air 3

Nowe zasady zgłaszania lotów – wcale nie takie straszne

Jak widać, nowa procedura jest bardzo prosta – nie trzeba się jej obawiać. Jeśli masz drona o wadze powyżej 250 g lub drona z kamerą, po prostu zgłoś lot w systemie i ruszaj na podbój przestworzy! Pamiętaj tylko, aby regularnie sprawdzać najnowsze informacje dotyczące obowiązujących przepisów i wymagań – dzięki temu zawsze będziesz na bieżąco i zapewnisz sobie spokój ducha.

Polecane

pixel