O cenach dronów – ile zapłacimy za wymarzony sprzęt?

Drony już dawno przestały być tylko gadżetami dla entuzjastów technologii. Dziś znajdują zastosowanie w wielu branżach – od filmu, przez rolnictwo, po ratownictwo. Tak duża różnorodność sprawia, że ceny bezzałogowców mogą wahać się od kilkuset do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Zastanawiasz się nad zakupem drona i nie wiesz, z jakim wydatkiem musisz się liczyć? Przeczytaj nasz artykuł, z którego dowiesz się, ile kosztują takie urządzenia i od czego to zależy!

Dron DJI Mini 4 Pro leci nad rzeką

Z czego wynikają ceny dronów?

Jednym z najważniejszych czynników, od których zależy cena drona, jest jego przeznaczenie. Profesjonalny sprzęt będzie zdecydowanie droższy niż urządzenia rekreacyjne czy zabawki. Z czego to wynika? Drony przeznaczone do specjalistycznych zastosowań wyróżniają się między innymi lepszymi podzespołami, bardziej zaawansowanymi funkcjami i dłuższym czasem pracy. Nie sposób też nie wspomnieć o najdroższych urządzeniach stworzonych do celów przemysłowych czy wojskowych – nierzadko są one wykorzystywane do działań zwiadowczych, przenoszenia ciężarów i nie tylko. Tak duże możliwości wiążą się zazwyczaj z bardzo wysokimi cenami.

Dron DJI Air 3

Jakie czynniki mają wpływ na ceny dronów?

Wiemy już, że cena drona będzie w dużej mierze zależeć od jego zastosowania. Ale jakie czynniki składają się na ostateczną kwotę? Wpływ na nią mają przede wszystkim:

  • Akumulator – im bardziej wydajny akumulator, tym dłuższy czas lotu drona. Nie musimy chyba wyjaśniać, dlaczego to takie ważne – latając dłużej, możemy odwiedzić więcej ciekawych miejsc i nagrać mnóstwo ciekawych ujęć. Niestety, długi czas lotu często wiąże się z wyższą ceną.
  • Zasięg – droższe drony mogą zaoferować większy zasięg, dzięki czemu zyskujemy możliwość bardziej swobodnego eksplorowania przestworzy.
  • Kamera – jeśli zależy nam na jak najlepszej jakości zdjęć i filmów z lotu ptaka, musimy liczyć się z większym wydatkiem. Droższe drony mają wyższej klasy kamery, które umożliwiają nagrywanie wideo w takich rozdzielczościach jak na przykład 4K czy 5.1K. Co więcej, niektóre modele oferują dodatkowe obiektywy. W wypadku drona DJI Air 3 mamy do dyspozycji dwie kamery, a DJI Mavic 3 Pro jest wyposażony w aż trzy.
  • Inteligentne funkcje – cena drona zależy także od obsługiwanych przez niego funkcji. Przykładowo, DJI Mini 4 Pro umożliwia między innymi wygodne nagrywanie w pionie i oferuje tryb MasterShots, który automatyzuje tworzenie złożonych ujęć.
  • Bezpieczeństwo lotu – niektóre droższe drony są wyposażone w precyzyjne czujniki i oferują zaawansowane systemy wykrywania przeszkód. Czasami dostępna jest też funkcja automatycznego powrotu urządzenia do punktu startu. Wszystko to składa się na większe bezpieczeństwo lotu.
  • Jakość wykonania – najtańsze drony często są wykonane ze słabszej jakości tworzyw. Z kolei droższe urządzenia powstają z wytrzymałych, a zarazem lekkich materiałów, które zapewniają lepszą wydajność i trwałość.
  • Akcesoria w zestawie – należy pamiętać, że decydując się na zakup drona, płacimy nie tylko za samo urządzenie, ale też za niezbędne dodatki, takie jak śmigła czy akumulatory. Sprzęt DJI zazwyczaj jest sprzedawany w różnych wersjach zestawów – do wyboru mamy opcję podstawową oraz droższy, rozszerzony wariant Fly More Combo, który często zawiera przydatne akcesoria.

To tylko kilka najważniejszych czynników, od których zależą ceny dronów. Przejdźmy teraz do konkretów – ile musimy zapłacić za wybrane urządzenia?

Dron DJI Mavic 3 Pro

Ceny dronów dla dzieci

Zastanawiasz się, ile kosztuje dron dla dzieci? Takie urządzenia zazwyczaj nie są zbyt drogie – traktuje się je raczej w kategorii zabawek. Idealnie nadają się do nauki latania, a niektóre z nich są nawet wyposażone w kamerę. Ceny takich dronów zaczynają się już od kilkuset złotych – wszystko zależy od dostępnych funkcji i wyposażenia.

Dla przykładu, jedno z ciekawszych urządzeń tego typu, DJI Ryze Tello, pozwala nie tylko robić całkiem dobre zdjęcia i filmy, ale też ułatwia naukę programowania. Będzie więc doskonałym wyborem dla najmłodszych pilotów!

Młody chłopak lata dronem DJI Ryze Tello

Ile kosztują drony z kamerą?

W przypadku dronów z kamerą sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. Tu cena może się wahać od około 1500 zł do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych!

Skąd taka różnica? Jak wspomnieliśmy wcześniej, cena zależy od wielu czynników, między innymi od jakości obrazu, czasu lotu i dostępnych funkcji. Popularne drony DJI Mini, które umożliwiają nagrywanie w 2.7K lub 4K, kosztują od około 1500 zł do prawie 6000 zł (w zależności od modelu).

Jeśli zależy nam na wyższych rozdzielczościach, lepszej wydajności i bardziej zaawansowanych inteligentnych trybach, musimy liczyć się z wydatkiem od 6000 zł do nawet 25 000 zł. Prawie tyle kosztuje DJI Mavic 3 Pro Cine, który pozwala filmować w 5.1K, oferuje 3 kamery i zapewnia czas lotu do 43 minut. Takie urządzenia doskonale nadają się do bardziej profesjonalnych zadań – sprawdzą się na przykład podczas pracy przy sesjach ślubnych, reportażach czy filmach podróżniczych.

Warto też wspomnieć o najdroższych dronach z kamerą, które są przeznaczone do specjalistycznych zastosowań. Dobrym przykładem będzie tu DJI Inspire 3, który kosztuje ponad 70 000 zł. Takie urządzenia są wykorzystywane przede wszystkim na profesjonalnych planach filmowych.

Dron DJI Inspire 3 na planie filmowym

Dron FPV – cena

A co z dronami FPV? To bardzo obszerny temat – niektórzy pasjonaci lotów FPV sami konstruują swoje urządzenia, co nierzadko wiąże się z dużymi wydatkami. Niezbędne części mogą naprawdę sporo kosztować! Na potrzeby tego artykułu skupimy się jednak na gotowych rozwiązaniach.

Drony takie jak DJI FPV czy DJI Avata mogą latać niemal od razu po wyjęciu z opakowania – nie trzeba dokupować dodatkowych elementów ani przeprowadzać skomplikowanej konfiguracji. Co więcej, w sprzedaży dostępne są zestawy z odpowiednimi goglami i kontrolerem, od razu dostajemy więc wszystko, czego potrzebujemy, aby unieść się do chmur.

Kobieta w goglach FPV lata dronem DJI Avata

Ile musimy zapłacić za taki sprzęt? Sam dron może kosztować około 3000 zł (na przykład DJI Avata), a ceny zestawów wahają się od około 4000 zł do około 7000 zł. Wszystko zależy w dużej mierze od tego, jakie akcesoria znajdują się w opakowaniu.

Drony specjalistyczne

Na koniec przyjrzymy się cenom dronów specjalistycznych. Wspomnieliśmy już o nich trochę przy okazji omówienia DJI Inspire 3, teraz jednak skupimy się na urządzeniach wykorzystywanych w sektorach takich jak geodezja, bezpieczeństwo publiczne, rolnictwo, leśnictwo, budownictwo czy energetyka. Tego typu sprzęt oferuje znacznie więcej zaawansowanych funkcji i cechuje się dużo lepszą wydajnością. Przydaje się na przykład podczas akcji poszukiwawczych, inspekcji linii energetycznych, przewożenia ładunków, oprysków pól czy badań topografii terenu.

Ceny takich dronów wynoszą zazwyczaj kilkadziesiąt tysięcy złotych. Na ich zakup najczęściej decydują się służby publiczne i przedsiębiorstwa z różnych branż.  Dla przykładu, lekki i kompaktowy DJI Mavic 3 Thermal z kamerą termowizyjną kosztuje prawie 30 000 zł (w zestawie z 2-letnią usługą DJI Care).

Specjalistyczny dron DJI leci obok wozu strażackiego

Ceny dronów bez tajemnic

Jak widać, rynek dronów pozwala wybierać spośród mnóstwa urządzeń w różnych cenach. Teraz już wiesz, ile kosztują popularne bezzałogowce i od czego zależy kwota, jaką trzeba za nie zapłacić. Szukasz profesjonalnego sprzętu, który przyda Ci się do sesji zdjęciowych? W takim razie musisz liczyć się z większym wydatkiem. Chcesz kupić proste w obsłudze urządzenie, które będziesz zabierać ze sobą na wakacje? W takiej sytuacji koszty będą zdecydowanie niższe. Wiedząc, czego oczekujesz i jak kształtują się ceny dronów na rynku, bez problemu wybierzesz odpowiedni sprzęt dla siebie!

Polecane

Dron DJI Air 3 (RC-N2)

Dron DJI Air 3 (RC-N2)

Cena regularna: 5 149,00 PLN brutto4 149,00 PLN bruttoNajniższa cena produktu w okresie 30 dni przed wprowadzeniem obniżki: 5 399,00 PLN
pixel