DJI Avata – odkryj magię lotów FPV i podbijaj przestworza

Marzenia o lataniu towarzyszą większości z nas. Kto nie chciałby choć na chwilę unieść się w przestworza? Loty dronami FPV mogą przybliżyć nas do spełnienia tego pragnienia – dzięki nim mamy możliwość odbywania niesamowitych podniebnych podróży i doświadczania niezapomnianych emocji. Ale jak wejść w świat takich lotów? Z pomocą przychodzi DJI Avata! Odkryj zalety tego niewielkiego urządzenia i dowiedz się, jak zacząć swoją przygodę z dronami FPV.

Dron DJI Avata

Loty FPV – o co w tym chodzi?

Zanim przyjrzymy się bliżej dronowi DJI Avata, wyjaśnimy krótko, czym są loty FPV.

Skrót FPV pochodzi od angielskiego wyrażenia “First-Person View”, które oznacza “widok z pierwszej osoby”. Jak to działa? Piloci FPV korzystają ze specjalnych gogli, w których widzą to, co filmuje kamera drona w czasie rzeczywistym. Mogą więc niemal dosłownie spojrzeć na świat z lotu ptaka i poczuć się tak, jakby naprawdę unieśli się w przestworza.

Nie sposób też nie wspomnieć, że drony FPV są w stanie rozwijać ogromne prędkości i dają mnóstwo swobody podczas podniebnych podróży. Wyróżnia je duża zwrotność, dzięki czemu możliwe jest wykonywanie naprawdę spektakularnych manewrów. Nurkowanie, pętle, przelatywanie nisko nad ziemią – a to dopiero początek. Ze względu na te właściwości drony FPV często są wykorzystywane w wyścigach – zawody FPV cieszą się bardzo dużą popularnością na całym świecie.

Dron DJI Avata

DJI Avata – idealny dron na początek przygody z FPV

Latanie FPV może wydawać się naprawdę kuszące. Zawrotna prędkość, brawurowe manewry i ten cudowny dreszcz emocji – brzmi dobrze, prawda? Należy jednak pamiętać, że takie loty nie zawsze będą odpowiednie dla początkujących – często wymagają sporego doświadczenia, a nawet umiejętności samodzielnego budowania i konfigurowania dronów.

Jak zatem zacząć swoją przygodę z lataniem FPV? Naprzeciw potrzebom aspirujących pilotów wychodzi DJI – Avata to lekki, kompaktowy, a przede wszystkim prosty w obsłudze dron FPV, który jest gotowy do lotu niemal od razu po wyjęciu z pudełka. Sprawdźmy, co go wyróżnia i do czego można go wykorzystać!

Dron DJI Avata

DJI Avata – najważniejsze informacje

DJI Avata to kompaktowy dron typu cinewhoop. Jest drugim dronem FPV marki DJI – pierwszym był DJI FPV. Nowsze urządzenie wyróżnia się kompaktową konstrukcją, wagą zaledwie około 410 g, zwinnością i wytrzymałością. Latanie nim może stanowić doskonałą zabawę – wreszcie zyskujemy niemal nieograniczoną swobodę.

DJI Avata pozwala też nagrywać wysokiej jakości filmy 4K/60FPS. Oferuje przy tym szerokie pole widzenia 155°, dzięki czemu możemy zobaczyć jeszcze więcej. Jego dodatkowym atutem jest system transmisji DJI O3+, który umożliwia przesyłanie obrazu w rozdzielczości 1080p na odległość do 2 km z niskim opóźnieniem około 30 ms.DJI Avata zapewnia także czas lotu sięgający 18 minut. To naprawdę dużo, zwłaszcza jeżeli weźmiemy pod uwagę fakt, że standardowe drony FPV zazwyczaj mogą unosić się w powietrzu tylko przez kilka minut.

Domyślnym kontrolerem dla Avaty jest DJI Motion Controller lub jego nowsza wersja, czyli DJI RC Motion 2. Umożliwiają one sterowanie dronem za pomocą ruchów dłoni – jest to naprawdę proste i intuicyjne rozwiązanie. Można też kontrolować urządzenie przy użyciu aparatury sterującej DJI FPV Remote Controller 2, która doskonale nadaje się do wykonywania bardziej złożonych manewrów.

Mężczyzna w goglach FPV steruje dronem za pomocą kontrolera

Idealny dron FPV na start?

Dlaczego DJI Avata tak dobrze nadaje się dla początkujących pilotów FPV?

  • Gotowy do lotu – wybierając DJI Avata, nie musimy niczego składać, majsterkować ani dostrajać. Wszystko, czego potrzebujemy, znajdziemy w opakowaniu. Po rozpakowaniu drona, wystarczy go włączyć, sparować z goglami i kontrolerem, a następnie aktywować. I już możemy szykować się do lotu!
  • Szkolenie w aplikacji – osoby, które nigdy nie używały dronów FPV, mogą najpierw poćwiczyć lot w aplikacji DJI Virtual Flight.
  • Prosta obsługa – sterowanie dronem za pomocą dedykowanego kontrolera nie sprawi Ci żadnego problemu. Wszystko sprowadza się do kilku prostych gestów i korzystania z umieszczonych w łatwo dostępnych miejscach przycisków.
  • Bezpieczeństwo – DJI Avata oferuje kilka funkcji, dzięki którym latanie nim jest bardzo bezpieczne. Dron może automatycznie lądować i wracać do punktu startu, mamy również możliwość błyskawicznego zatrzymania lotu, jeśli zajdzie taka potrzeba.
  • Wytrzymałość – mimo niewielkich rozmiarów dron DJI Avata jest bardzo wytrzymały. Wyróżnia go także przemyślana konstrukcja, dzięki której nawet jeśli z czymś się zderzy, w większości przypadków po prostu się odbije i poleci dalej. Co więcej, gdy urządzenie spadnie i się przewróci, wystarczy aktywować tryb Turtle, aby natychmiast wróciło do akcji.

Wszystko to sprawia, że DJI Avata będzie świetnym wyborem na start przygody z lotami FPV. Jest niewielki, wytrzymały i przyjazny użytkownikom, co oznacza, że nawet jeśli popełnimy jakiś błąd, prawdopodobnie obędzie się bez przykrych konsekwencji.

Mężczyzna w goglach FPV siedzi i steruje dronem za pomocą kontrolera, obok siedzi kobieta z kubkiem w dłoni

Loty FPV z DJI Avata – jak zacząć?

Wejście w świat lotów FPV wcale nie musi być trudne. Podpowiadamy, jak podejść do tego z głową i przygotować się na swoją pierwszą podniebną przygodę.

  1. Jeśli chcesz spróbować swoich sił w lataniu Avatą, najpierw sprawdź dostępne zestawy i zorientuj się, jakie urządzenia wchodzą ich w skład. Dla przykładu, wariant DJI Avata Explorer Combo zawiera gogle DJI Goggles Integra, a DJI Avata Pro-View Combo oferuje gogle DJI Goggles 2. Pierwsze z nich ważą nieco mniej i wyróżniają się zintegrowanym akumulatorem, dzięki czemu są bardzo wygodne w użyciu. Oba modele mają wysokiej klasy ekrany micro OLED, które zapewniają świetne odwzorowanie kolorów i nasycony szczegółami obraz.
  2. Gdy już kupisz odpowiedni zestaw i rozpakujesz swoje urządzenie, połącz je z goglami i kontrolerem, a następnie aktywuj. Przed pierwszym użyciem drona warto poćwiczyć latanie w aplikacji – w ten sposób możesz szlifować swoje umiejętności w bezpiecznym, wirtualnym środowisku, nie obawiając się, że popełnisz jakiś błąd i doprowadzisz do kolizji.
  3. Kiedy trochę poćwiczysz i będziesz czuć się pewnie, wykonaj kilka rund testowych. Nie rzucaj się od razu na głęboką wodę – na śmiałe manewry jeszcze przyjdzie odpowiedni moment. Daj sobie trochę czasu na oswojenie się z goglami i kontrolerem, spokojne zwiedzanie okolicy i przyzwyczajenie się do specyfiki lotów FPV.
  4. Nawet jeśli na początku coś Ci nie wyjdzie albo latanie sprawi Ci jakieś trudności, nie poddawaj się. W końcu praktyka czyni mistrza! Z czasem wszystko stanie się prostsze, a Ty nabierzesz odpowiednich umiejętności.

Warto wiedzieć, że gdy sterujesz dronem za pomocą kontrolera DJI RC Motion 2 lub DJI Motion Controller, dostępny jest tylko tryb Normal, w którym prędkość lotu może wynosić maksymalnie 29 km/h. Jeśli chcesz latać z większą szybkością, zainwestuj w aparaturę DJI FPV Remote Controller 2, która pozwala włączyć tryb Manual umożliwiający rozpędzenie się do nawet 97 km/h. Pamiętaj, że z tej opcji powinni korzystać tylko doświadczeni użytkownicy – dron lata wtedy z mniejszym wsparciem czujników i nie jest tak dobrze chroniony przed kolizjami.

Aparatura sterująca DJI do dronów FPV trzymana w dłoniach, w tle DJI Avata

Do czego wykorzystać drona DJI Avata?

Latanie dronem DJI Avata to przede wszystkim fantastyczna zabawa. Poczuj adrenalinę, pędząc z zawrotną prędkością lub wykonując brawurowe manewry, spróbuj swoich sił jako pilot akrobacyjny lub zorganizuj wyścigi z przyjaciółmi. Możesz też po prostu zabawić się w odkrywcę i obejrzeć swoją najbliższą okolicę z niecodziennej perspektywy. Kto wie, może zauważysz coś interesującego?

Drugim ciekawym zastosowaniem Avaty będzie nagrywanie spektakularnych materiałów wideo. Dron oferuje wysokiej klasy kamerę 4K oraz flagowe technologie stabilizacji, takie jak RockSteady 2.0 i HorizonSteady. Dzięki temu możesz nagrywać niesamowicie płynne filmy z oryginalnych perspektyw. Uchwyć swoje powietrzne akrobacje lub stwórz dynamiczną sekwencję ujęć – ogranicza cię tylko wyobraźnia!

Dron DJI Avata leci nad pustynią

DJI Avata – wymagane uprawnienia i obowiązujące przepisy

Kusi Cię wizja immersyjnych lotów i zastanawiasz się, czy potrzebne są do tego jakieś uprawnienia? Już spieszymy z odpowiedzią.

DJI Avata waży ponad 250 g, można więc latać nim w kategorii otwartej A1/A3 – wymaga to rejestracji na stronie Urzędu Lotnictwa Cywilnego, umieszczenia na dronie swojego numeru operatora oraz ukończenia darmowego szkolenia online. Należy jednak pamiętać, że to rozwiązanie uprawnia tylko do latania w zasięgu linii wzroku, z dala od ludzi postronnych i w bezpiecznej odległości od zabudowań. Co więcej, w wypadku lotów FPV konieczna jest obecność obserwatora, który musi znajdować się obok pilota i obserwować drona.

Mężczyzna w goglach FPV steruje dronem DJI Avata za pomocą kontrolera, obok siedzi kobieta

Czy da się jakoś uniknąć tych ograniczeń? Tak, chociaż wiąże się to z dodatkowymi kosztami. Dronami FPV można też latać w kategorii szczególnej – w takim wypadku niezbędna jest odpowiednia certyfikacja i odbycie płatnego szkolenia na loty specjalne NSTS-01 (loty dronami FPV o wadze poniżej 4 kg). Gdy zdobędziemy niezbędne uprawnienia, mamy możliwość latania bez obserwatora i zyskujemy większą dowolność wyboru miejsca naszej podniebnej podróży.

Latanie dronem DJI Avata – o czym jeszcze warto pamiętać?

Decydując się na zakup drona DJI Avata, warto wykupić dodatkowo DJI Care Refresh. Co to takiego? To specjalny pakiet serwisowy, który umożliwia odpłatną wymianę uszkodzonego produktu na nowy.DJI Avata jest wprawdzie bardzo wytrzymały, ale podczas szybkich i brawurowych lotów nietrudno o kolizję, której skutki mogą być nieciekawe. Cena wymiany w ramach Care Refresh jest zdecydowanie niższa niż cena nowego urządzenia – dlatego warto zainwestować w tę usługę i cieszyć się spokojem ducha. W końcu przezorny zawsze ubezpieczony!

Dron DJI Avata

Ruszaj na swoją podniebną przygodę

Chcesz spróbować swoich sił w lotach FPV? Marzysz o tym, aby unieść się do chmur i poczuć dreszcz emocji? A może masz już kilka pomysłów na zapierające dech w piersiach ujęcia? Sprawdź zestawy DJI Avata dostępne w naszym sklepie, wybierz odpowiedni wariant dla siebie i spełnij swoje marzenia o lataniu!

Polecane

pixel