DJI Ronin 4D – pierwsza na świecie 4-osiowa kamera filmowa

DJI rewolucjonizuje filmowanie dzięki pierwszej na świecie 4-osiowej kamerze filmowej. Ronin 4D oddaje niezrównaną wiedzę technologiczną DJI w ręce współczesnych filmowców.

DJI, światowy lider w dziedzinie konsumenckich dronów i technologii kreatywnych kamer, wprowadza dziś na rynek kompleksowy system kinematograficzny, który zwiastuje następną generację produkcji filmowych. DJI Ronin 4D łączy w sobie całkowicie nową pełnoklatkową kamerę gimbalową Zenmuse X9, 4-osiowy system stabilizacji, system ustawiania ostrości LiDAR oraz bezkonkurencyjny system transmisji wideo i kontroli w jednym urządzeniu. Zaprojektowany i zbudowany zgodnie z wymagającymi standardami profesjonalnych filmowców, DJI Ronin 4D sprawia, że wysokiej klasy produkcje stają się bardziej wydajne, umożliwia wykonywanie spektakularnych ruchów kamerą w najbardziej wygodny sposób i pozwala kreatywnym profesjonalistom opowiadać swoje historie za pomocą zupełnie nowego języka wizualnego.

"DJI daje twórcom dostęp do przystępnych i intuicyjnych urządzeń, dzięki którym mogą uchwycić i dzielić się światem dokładnie tak, jak go widzą", powiedział Paul Pan, DJI Senior Product Line Manager. "Dzięki DJI Ronin 4D, wykorzystujemy moc technologii, aby produkcja w standardzie kinowym stała się bardziej przystępna, kamery kinowe bardziej elastyczne, a Cinematic Imaging System dostępny dla nieograniczonej liczby filmowców. DJI Ronin 4D czerpie z naszego doświadczenia w zakresie zarówno lotniczych, jak i naziemnych innowacji kinowych, aby umożliwić następnej generacji profesjonalnych twórców możliwość zadziwiania i inspirowania kolejnych pokoleń"

Najpotężniejszy Cinematic Imaging System, jaki kiedykolwiek stworzył DJI.

Doskonałe filmowanie zaczyna się od idealnego ujęcia, dlatego też DJI stworzył swój najpotężniejszy Cinematic Imaging System jak do tej pory. Flagowy chipset napędza inteligentny system przetwarzania obrazu CineCore 3.0, który zapewnia wewnętrzny kodek 8K RAW z precyzyjnym odwzorowaniem kolorów, zaawansowane funkcje wspomagające z wydajnym silnikiem AI oraz monitorowanie i kontrolę wielu połączeń z niskim opóźnieniem przetwarzania obrazu.

Uzupełnieniem Cinematic Imaging System jest zupełnie nowa, pełnoklatkowa kamera gimbalowa Zenmuse X9 - dostępna w wersjach 8K i 6K - która umożliwia operatorom filmowym rejestrowanie materiału w pełnej kinowej jakości. Oprócz powszechnie stosowanego kodeka H.264, zarówno X9-8K jak i X9-6K mogą wewnętrznie nagrywać Apple ProRes i ProRes RAW, pozostawiając więcej swobody przy edycji w postprodukcji. Zenmuse X9-6K obsługuje do 6K/60fps i 4K/120fps, a Zenmuse X9-8K do 8K/75fps, dając twórcom wiele opcji do przechwytywania materiału o kinowej jakości.

Aby stworzyć porywające, nastrojowe ujęcia, podwójne natywne EI 800/5,000 i ponad 14 stopni zakresu dynamiki pomaga uchwycić sceny z bogatą kolorystyką, niezależnie od scenariusza. Nawet w skomplikowanych sytuacjach oświetleniowych, opatentowany system DJI Ronin 4D DJI Cinema Color System (DCCS) zapewnia naturalne odcienie skóry i umożliwia bezproblemową spójność tonalną w całym projekcie przy użyciu różnych kamer kinowych. Wbudowane w kamerę dziewięciostopniowe fizyczne filtry ND ułatwiają dostosowanie się do drastycznie zmieniających się warunków oświetleniowych, zwłaszcza w plenerze.

Dodatkowo, X9 został wyposażony w wymienne mocowanie obiektywu, które pozwala na podłączenie do firmowego mocowania DJI DL, mocowania Leica M oraz innych mocowań z krótkimi ogniskowymi. Daje to operatorom możliwość korzystania z obiektywów o bardzo dużym otworze przysłony, obiektywów anamorficznych oraz zabytkowych obiektywów manualnych, tworząc swój własny styl.

Pierwszy w branży aktywny, pionowy, 4-osiowy system stabilizacji.

DJI Ronin 4D został zaprojektowany z innowacyjną, pierwszą w branży aktywną osią Z, aby skutecznie wyeliminować pionowe drgania kamery. Technologia ta pozwala operatorowi na filmowanie podczas chodzenia, biegania lub dynamicznego poruszania się, lub polegania na zewnętrznym sprzęcie. Filmy wykonane w skomplikowanych przestrzeniach takich jak schody czy nierówności terenu są płynne bez śladu kroków operatora. DJI Ronin 4D z łatwością rejestruje nawet szerokie ujęcia bez konieczności używania statywu.

Bazując na wieloletnim doświadczeniu firmy DJI jako lidera w dziedzinie stabilizacji lotniczej i ręcznej, DJI Ronin 4D osiąga tę niespotykaną płynność dzięki zaawansowanemu algorytmowi, który przetwarza dane wejściowe z zestawu czujników ToF skierowanych w dół, podwójnych czujników wizualnych skierowanych w przód i w dół, wbudowanego IMU oraz barometru. Nawet z dodatkową osią Z, DJI Ronin 4D jest lżejszy i mniejszy niż większość kamer kinowych zamontowanych na profesjonalnym trzyosiowym stabilizatorze, redukując rozmiar i złożoność profesjonalnej konfiguracji kamery do idealnej formy, która nigdy wcześniej nie istniała.

ActiveTrack Pro stosuje bardziej charakterystyczną technologię DJI, aby uzyskać złożone, zaawansowane ujęcia śledzące łatwo i sprawnie. Bazując na istniejącym systemie DJI ActiveTrack, wersja Pro wykorzystuje najnowszą sztuczną inteligencję DJI Ronin 4D do śledzenia obiektów z większych odległości, jednocześnie dostosowując kompozycję, aby utrzymać optymalne kadrowanie.

LiDAR zmienia doświadczenie profesjonalnego ustawiania ostrości.

Nowo zaprojektowany dalmierz LiDAR w sposób ciągły generuje precyzyjne pomiary laserowe, aby zrewolucjonizować filmowanie dzięki ostrzejszemu, szybszemu i niezawodnemu ustawianiu ostrości. Jednocześnie generuje ponad 43 200 punktów pomiaru sięgających nawet 10 metrów, lokalizując obiekty szybko i dokładnie, nawet w warunkach słabego oświetlenia. Ponieważ LiDAR mierzy odległość do obiektu, nie opierając się na teksturach powierzchni ani nie szukając krawędzi, uzyskuje się większą szybkość ustawiania ostrości bez jakiegokolwiek uszczerbku dla jakości obrazu.

DJI Ronin 4D oferuje trzy tryby ustawiania ostrości, aby zaspokoić potrzeby każdego twórcy: ręczne ustawianie ostrości, autofokus oraz unikalny Automated Manual Focus (AMF) firmy DJI. W trybie ręcznego ustawiania ostrości, DJI Ronin 4D zapewnia LiDAR Waveform, narzędzie wspomagające, które pozwala operatorom filmowym zlokalizować punkty ostrości i wyciągnąć ostrość z niezwykłą precyzją. Autofocus utrzymuje ostrość na obiekcie w bardziej dynamicznych i nieprzewidywalnych sytuacjach, takich jak filmowanie dokumentalne. Zautomatyzowana ręczna regulacja ostrości łączy w sobie najlepsze cechy obu trybów, automatycznie obracając pokrętło ostrości i podążając za punktem ostrości, pozwalając operatorowi na ręczną interwencję w dowolnym momencie, co zapewnia intuicyjną obsługę.

Transmisja o ultra niskich opóźnieniach, dalekim zasięgu i przeciwzakłóceniowa.

Wykorzystując nową technologię transmisji DJI O3 Pro, 4D Video Transmitter wysyła sygnał 1080p/60fps do zdalnych monitorów z zasięgiem transmisji do prawie 20.000 stóp. Posiada również 256-bitowe szyfrowanie AES, które chroni sygnał wideo oraz wiodące w branży niskie opóźnienia end-to-end dla płynnego monitorowania w czasie rzeczywistym, gdy operatorzy swobodnie poruszają się po planie.

Oprócz częstotliwości 2,4GHz i 5,8GHz, O3 Pro obsługuje również pasmo częstotliwości DFS, znacznie poprawiając stabilność i wydajność przeciwzakłóceniową, nawet w zatłoczonych środowiskach sygnałowych i lokalizacjach, które posiadają złożone struktury architektoniczne. System ten umożliwia również korzystanie z wielu odbiorników za pomocą jednego nadajnika i pozwala użytkownikom na szybkie przełączanie zasilania pomiędzy wieloma Ronin 4D.

Dodatkowy zdalny monitor High-Bright łączy bezprzewodowy odbiornik wideo z 7-calowym monitorem o jasności 1500 nitów. Wbudowany czujnik żyroskopowy zmienia monitor w kontroler ruchu do sterowania kamerą w oparciu o ruch. Można go również podłączyć do Ronin 4D Hand Grips, DJI Master Wheels, DJI Force Pro lub nowego DJI Three-Channel Follow Focus, aby zmodernizować skoordynowane sesje zdjęciowe. Gdy kilka zdalnych monitorów jest używanych w połączeniu, każde urządzenie może odtwarzać materiał osobno z niezależnym LUT, załadowanym bez zakłócania pracy innych monitorów. Wbudowane w monitor gniazdo kart microSD obsługuje nagrywanie materiału proxy do 1080p/60fps.

Pamięć masowa, nagrywanie dźwięku i żywotność baterii.

Aby zaspokoić potrzeby szerokiego grona użytkowników, DJI Ronin 4D oferuje trzy metody przechowywania danych. USB SSD zapewnia projektom 4K z opłacalnym rozwiązaniem. Karta CFexpress Type-B oferuje kompatybilność i stabilność. Autorski PROSSD 1TB firmy DJI zapewnia najlepszą wydajność i najwyższą stabilność dla wewnętrznego nagrywania w maksymalnej rozdzielczości i częstotliwości klatek.

Do nagrywania dźwięku, DJI Ronin 4D posiada wbudowane mikrofony do obsługi 2-kanałowego 24-bitowego dźwięku. Posiada również dwa gniazda 3,5 mm na korpusie i dwa porty XLR na Expansion Plate dla dodatkowych opcji wejścia i wyjścia.

Podobnie jak Ronin 2 i Inspire 2, DJI Ronin 4D wykorzystuje inteligentną baterię TB50, która oferuje do 2,5 godziny czasu fotografowania. Nawet w ekstremalnych warunkach pogodowych, bateria TB50 jest nadal niezawodna dzięki technologii automatycznego nagrzewania.

Opracowany wspólnie z liderami branży.

DJI Ronin 4D jest rozwiązaniem, którego szukali operatorzy filmowi na całym świecie. Czołowi profesjonaliści w dziedzinie kinematografii testowali prototyp za prototypem, udzielali ciągłych informacji zwrotnych i współpracowali z DJI na każdym kroku, aż Ronin 4D został ukończony. Ale współpraca nie kończy się na tym. Od dziś DJI ma przyjemność ogłosić, że ośmiu wiodących i nagradzanych w branży operatorów filmowych będzie bezpośrednio współpracować z DJI i Ronin 4D przy swoich nadchodzących pracach. Są to między innymi: Rodney Charters, ASC, CNSC, NZCS; Takuro Ishizaka, JSC; Rachel Morrison, ASC; XiaoShi Zhao, CNSC; oraz zdobywcy Oscara za najlepsze zdjęcia: Erik Messerschmidt, ASC; Claudio Miranda, ASC; oraz Peter Pau, HKSC.

Ceny i dostępność.

DJI Ronin 4D jest dostępny w kombinacji 8K i 6K. Wersja 6K zawiera główny korpus, kamerę Zenmuse X9-6K Gimbal, LiDAR Range Finder, Monitor poglądowy o wysokiej jasności, uchwyty ręczne, górną rączkę, inteligentny akumulator TB50 oraz walizkę; jest w cenie 33 499 zł i będzie dostępna od grudnia. Wersja 8K posiada bardziej wydajną kamerę Zenmuse X9-8K Gimbal i dysk PROSSD 1TB; jest wyceniona na 52 599zł i będzie dostępna w późniejszym terminie. Aby w pełni wykorzystać potencjał Ronin 4D, nadajnik wideo 4D, Monitor poglądowy o wysokiej jasności oraz DJI PROSSD 1TB są dostępne oddzielnie.

DJI Ronin 4D objęty jest 2-letnią międzynarodową gwarancją, która zapewnia szybki serwis w każdym autoryzowanym centrum serwisowym na całym świecie. Dla dodatkowej pewności, DJI Care Pro oferuje dwa lata kompleksowych usług, w tym pomoc techniczną, nieograniczone darmowe naprawy w ramach limitu ubezpieczenia oraz dwie usługi serwisowe wykonywane przez ekspertów technicznych DJI.

Polecane

DJI Ronin 4D 6K Combo

DJI Ronin 4D 6K Combo

31 999,00 PLN brutto
DJI Ronin 4D 8K Combo

DJI Ronin 4D 8K Combo

62 299,00 PLN brutto
     DJI Ronin 4D Flex

DJI Ronin 4D Flex

4 849,00 PLN brutto
pixel