Jak prawidłowo dbać o akumulatory do dronów?

Aby loty dronem DJI były bezproblemowe, należy odpowiednio dbać o jego akumulatory. Właściwe ładowanie, przechowywanie i monitorowanie ich kondycji może znacząco wydłużyć ich żywotność. Pozwoli też uniknąć wielu problemów i zapewni większe bezpieczeństwo użytkowania. Dowiedz się, jak dbać o akumulator swojego drona, aby cieszyć się jego maksymalną wydajnością!

Złożony dron DJI stoi na kamieniu.

Jakie akumulatory są stosowane w dronach DJI?

Większość dostępnych w sprzedaży dronów DJI korzysta z akumulatorów litowo-jonowych (Li-ion). Są one lekkie, wydajne i szybko się ładują, dzięki czemu doskonale sprawdzają się w bezzałogowcach. Wyróżnia je także długa żywotność – nie musimy obawiać się ich szybkiego zużycia. Są jednak wrażliwe na działanie temperatury, dlatego należy uważać podczas korzystania z nich na mrozach lub w trakcie upałów.

Jakie czynniki wpływają na kondycję akumulatorów?

Aby Twoje akumulatory służyły Ci jak najdłużej, warto znać czynniki, które mogą wpływać na ich kondycję i wydajność. Należą do nich między innymi:

 • Temperatura – zbyt wysoka temperatura może spowodować przegrzanie akumulatorów i uszkodzić ich wewnętrzną strukturę. Z kolei korzystanie z akumulatorów na mrozie często prowadzi do tymczasowego obniżenia ich wydajności i skrócenia czasu pracy.
 • Wilgotność – zbyt wysoka wilgotność może przyczyniać się do korozji i innych uszkodzeń akumulatorów.
 • Częstotliwość użytkowania – jeśli przez dłuższy czas nie będziesz korzystać z akumulatora, może on stracić swoją trwałość i pojemność.
 • Sposób przechowywania – przechowywanie w nieodpowiednich warunkach (na przykład w zimnym, wilgotnym miejscu) może prowadzić do uszkodzenia akumulatora.
 • Sposób użytkowania – gwałtowne przyspieszanie, nagłe hamowanie i inne wymagające manewry zużywają więcej energii i mogą przyczyniać się do szybszego zużycia akumulatora.

Rozumienie i monitorowanie tych czynników jest niezwykle ważne dla utrzymania akumulatorów w optymalnym stanie i zapewnienia maksymalnej efektywności oraz bezpieczeństwa lotu.

Mężczyzna siedzi w dużym pojeździe w górach i steruje dronem DJI za pomocą aparatury DJI.

Jak dbać o akumulatory dronów – praktyczne wskazówki

Odpowiednia pielęgnacja akumulatorów nie tylko ułatwia zachowanie ich w dobrym stanie, ale też pozwala cieszyć się długimi i bezpiecznymi lotami. Poniżej znajdziesz kilka najlepszych praktyk, które pomogą Ci o to zadbać:

 1. Ładowanie:
  1. Zawsze należy ładować akumulatory w temperaturze zalecanej przez producenta. W wypadku dronów DJI zazwyczaj jest to od 5°C do 40°C.
  2. Do ładowania akumulatorów DJI najlepiej używać oryginalnej ładowarki DJI.
  3. Nie należy ładować akumulatorów bezpośrednio po locie, kiedy są jeszcze nagrzane. Przed podłączeniem ich do ładowarki lepiej poczekać, aż trochę się ochłodzą.
 2. Przechowywanie:
  1. Przechowuj akumulatory w suchym, chłodnym miejscu, z dala od bezpośredniego światła słonecznego, płynów i metalowych przedmiotów.
  2. Jeśli akumulator ma być przechowywany przez długi czas, najlepiej rozładować go do około 40-60%.
  3. Nie należy przez długi czas przechowywać akumulatorów naładowanych do 100% – może to przyspieszyć ich starzenie się.
  4. Nie należy przechowywać akumulatorów rozładowanych poniżej 10% – może to przyczynić się do ich nadmiernego rozładowania i uszkodzenia.
 3. Użytkowanie:
  1. Staraj się używać w pełni naładowanych akumulatorów.
  2. Przed każdym lotem sprawdź akumulator drona pod kątem ewentualnych uszkodzeń mechanicznych i innych nieprawidłowości.
  3. Zanim wystartujesz, upewnij się, że akumulator jest prawidłowo podłączony.
  4. Śledź komunikaty o ewentualnych nieprawidłowościach w aplikacji DJI Fly.
  5. Podczas lotu monitoruj poziom naładowania w aplikacji DJI Fly.
  6. Gdy poziom naładowania będzie już niski, jak najszybciej wyląduj.
  7. Jeżeli podczas lotu pojawi się komunikat o nieprawidłowościach, natychmiast wyląduj i przestań korzystać z akumulatora.
  8. Podczas lotu staraj się nie wykonywać zbyt gwałtownych manewrów, aby nie zużywać nadmiernie mocy akumulatora.
 4. Transport:
  1. Używaj specjalnego etui lub torby na akumulatory. W ten sposób ochronisz je przed wstrząsami i uderzeniami podczas transportu.
  2. Unikaj pozostawiania akumulatorów w samochodzie, szczególnie w gorące lub zimne dni.
  3. Upewnij się, że akumulatory są transportowane w bezpiecznym miejscu – nie powinny być narażone na uderzenia, upadki czy zgniecenie.
 5. Użytkowanie w ekstremalnych temperaturach:
  1. Zawsze należy latać w temperaturach zalecanych przez producenta. W wypadku dronów DJI zazwyczaj jest to od -10°C do 40°C.
  2. W bardzo zimne dni nie startuj od razu, tylko ogrzej akumulatory przed lotem, na przykład trzymając je w kieszeni blisko ciała. Więcej wskazówek dotyczących latania dronem w zimie znajdziesz w naszym artykule.
  3. Unikaj długotrwałego użytkowania akumulatorów w bardzo wysokich temperaturach – może to przyspieszyć ich degradację.
  4. Na bieżąco monitoruj temperaturę akumulatora. Możesz to zrobić za pomocą aplikacji DJI Fly – wystarczy otworzyć menu (trzy kropki w prawym górnym rogu ekranu), przejść do zakładki Safety (bezpieczeństwo), a następnie wybrać Battery Info (informacje o akumulatorze).
  5. Pamiętaj, że w bardzo niskich temperaturach pojemność akumulatora może być mniejsza, co przekłada się na krótszy czas lotu. Należy mieć to na uwadze – warto na bieżąco monitorować poziom naładowania i nie oddalać się na duże odległości.
  6. Jeśli zdecydujesz się latać na mrozie, po starcie utrzymaj drona w zawisie przez około minutę. W ten sposób lepiej rozgrzejesz akumulator i zmniejszysz ryzyko jego uszkodzenia.

Stosując się do powyższych wskazówek, bez problemu wydłużysz żywotność swoich akumulatorów i zapewnisz sobie większe bezpieczeństwo lotu. Wyrobienie sobie odpowiednich nawyków to podstawa, aby cieszyć się lataniem bez niepotrzebnych przestojów.

Mały dron DJI jest chowany do torby.

Kiedy wymienić akumulator na nowy?

Każdy, nawet najlepiej pielęgnowany akumulator prędzej czy później się zużyje. Po czym poznać, że nadszedł czas na jego wymianę?

 • Spadek pojemności – jeśli zauważysz, że czas lotu na jednym naładowaniu nagle bardzo się skrócił, może to być znak, że pojemność akumulatora znacząco spadła i należy go wymienić.
 • Uszkodzenia fizyczne – pod żadnym pozorem nie należy używać uszkodzonego akumulatora. Wszelkiego rodzaju pęknięcia, wgniecenia czy zauważalne wycieki elektrolitu – wszystko to jest sygnałem, że trzeba jak najszybciej wymienić go na nowy.
 • Nieprawidłowe zachowanie podczas ładowania – problemy takie jak na przykład brak możliwości naładowania akumulatora do 100%, nagłe przerwanie ładowania, bardzo długie czasy ładowania czy nadmierne nagrzewanie się mogą być oznakami degradacji.
 • Duża liczba cykli ładowania – każdy akumulator ma określoną żywotność, która zazwyczaj jest wyrażona w liczbie cykli ładowania. Jeśli Twój model zbliża się do tego limitu, najlepiej odpowiednio wcześnie go wymienić, nawet jeśli nadal wydaje się być w dobrym stanie.

Wymiana akumulatora na nowy, gdy tylko pojawią się pierwsze oznaki problemów, jest kwestią nie tylko wydajności, ale przede wszystkim bezpieczeństwa. Regularne przeglądy i kontrola stanu używanych akcesoriów to gwarancja optymalnego działania Twojego drona.

Kobieta w pomarańczowej czapce steruje dronem DJI za pomocą aparatury.

Dlaczego warto korzystać z oryginalnych ładowarek DJI?

Bardzo ważną kwestią jest również korzystanie z oryginalnych ładowarek i hubów do ładowania DJI. Są one projektowane specjalnie do pracy z dronami i akumulatorami DJI, co gwarantuje pełną kompatybilność, bezpieczeństwo i efektywność. Często mają też wbudowane dodatkowe zabezpieczenia, które minimalizują ryzyko uszkodzenia sprzętu. Wyróżnia je także większa trwałość i niezawodność. Nie bez znaczenia jest również serwis i gwarancja – DJI oferuje wsparcie dla swoich produktów, co może zostać ograniczone, jeśli wykorzystamy sprzęt innego producenta. Sprawdź oryginalne akcesoria DJI dostępne w DJI Store.

Na kamieniu leży złożony dron DJI oraz przeznaczona dla niego aparatura sterująca i hub do ładowania z umieszczonymi wewnątrz trzema akumulatorami.

Dbaj o akumulatory drona i ciesz się bezpiecznym lotem

Mamy nadzieję, że nasz poradnik pomoże Ci prawidłowo dbać o akumulatory Twojego drona. Stosowanie się do zaleceń dotyczących ich użytkowania, ładowania i przechowywania pozwoli Ci cieszyć się ich długą żywotnością i niezawodnością. Nie ryzykuj – wybieraj sprawdzone rozwiązania i miej pewność, że każdy lot będzie nie tylko przyjemny, ale też bezpieczny.

Polecane

pixel