Jaki dron z klasą C0 lub C1?

Szukasz drona, który nie tylko zapewni Ci niesamowite chwile w powietrzu, ale też pozwoli bez problemu latać zgodnie z przepisami? Nie chcesz załatwiać zbyt wielu formalności, aby móc legalnie odbywać loty? Postaw na sprzęt z nadaną klasą C0 lub C1! Dziś przyjrzymy się nieco bliżej tej klasyfikacji i wyjaśnimy, dlaczego warto zainteresować się właśnie takimi urządzeniami. Dowiedz się, na co zwracać uwagę i który model wybrać!

Dron DJI Air 3 leci nad wodą, w tle ośnieżony górski szczyt.

Drony z klasą C0 lub C1 – o co chodzi?

W styczniu 2024 roku weszły w życie właściwe przepisy prawa dronowego Unii Europejskiej. Uwzględniają one między innymi podział dronów na klasy – od C0 do C6. Każda z nich jest związana z różnymi wymaganiami – zarówno wobec samego urządzenia, jak i pilota.

Interesujące nas klasy C0 i C1 są najmniej problematyczne pod względem niezbędnych formalności i szkoleń. Pozwalają na wykonywanie lotów w kategorii otwartej A1, która dopuszcza między innymi latanie nad osobami postronnymi (z pewnymi ograniczeniami). Dają zatem najwięcej możliwości w zakresie wyboru miejsca, w którym chcemy latać. Co je charakteryzuje?

  • Klasa C1 – należą do niej drony o masie do 900 g. W jej wypadku niezbędne są uprawnienia pilota A1/A3, które można zdobyć za darmo na stronie https://drony.gov.pl/e-learning.
  • Klasa C0 – obejmuje drony, których masa nie przekracza 250 g. Aby korzystać z należących do niej urządzeń, wystarczy znać ich instrukcję obsługi – nie potrzebujemy żadnych dodatkowych uprawnień. Chociaż nie jest to wymagane, warto i tak odbyć bezpłatne szkolenie online – to doskonały sposób na pozyskanie cennych informacji dotyczących między innymi bezpieczeństwa lotu.

Jak widać, aby latać takimi dronami, nie musimy spełniać zbyt wielu wymagań. Wystarczy zapoznać się z instrukcją obsługi, a w przypadku klasy C1 dodatkowo odbyć szkolenie online i zdać egzamin. Będzie to zatem doskonałe rozwiązanie dla osób, które szukają przyjaznego użytkownikom urządzenia do użytku rekreacyjnego, na przykład podczas wycieczek czy uroczystości rodzinnych. Sprawdzi się również w wypadku profesjonalnych fotografów, umożliwiając im bezproblemowe robienie zdjęć i filmów z lotu ptaka.

Gdzie sprawdzić, które drony mają nadaną klasę? Wszystkie najważniejsze informacje są dostępne na stronie https://www.easa.europa.eu/en/domains/civil-drones-rpas/open-category-civil-drones.

Dron DJI Mini 4 Pro leci w pobliżu śródziemnomorskiej wyspy z kolorowymi budynkami.

Drony z klasą C0 – co wybrać?

Jak wspomnieliśmy wcześniej, drony z klasą C0 nie wymagają niemal żadnych szkoleń ani uprawnień – wystarczy znajomość instrukcji obsługi. Będzie to zatem idealna opcja dla osób, które po prostu chcą cieszyć się lotem i tworzyć piękne ujęcia z powietrza, nie zawracając sobie głowy dodatkowymi formalnościami. Jakie modele polecamy?

DJI Mini 2 SE

DJI Mini 2 SE to świetny dron przede wszystkim dla początkujących użytkowników. Jest bardzo prosty w obsłudze, lekki i kompaktowy, możemy więc bez problemu zabierać go ze sobą na wycieczki czy imprezy rodzinne. Umożliwia nagrywanie w 2.7K i pozwala robić zdjęcia 12 MP, a jego czas lotu wynosi maksymalnie 31 minut. Obsługuje też automatyczny start i lądowanie, dzięki czemu nawet niedoświadczony pilot bez trudu nauczy się nim latać. Na uwagę zasługuje także funkcja RTH (powrót do punktu startu) oraz tryby QuickShots, które ułatwiają tworzenie bardziej złożonych ujęć.

Wszystko to sprawia, że DJI Mini 2 SE będzie doskonałym wyborem dla początkujących użytkowników oraz tych, którzy cenią sobie prostotę obsługi i przenośną konstrukcję. Dzięki swojej lekkości i wysokiej jakości obrazu idealnie nadaje się do spontanicznych lotów podczas wycieczek czy spotkań ze znajomymi.

Sprawdź dostępne zestawy w DJI Store:

Dron DJI Mini 2 SE leci nad plażą i morzem.

DJI Mini 4 Pro

Jeśli zależy Ci na nieco większych możliwościach, ale nadal nie chcesz przejmować się dodatkowymi formalnościami, postaw na DJI Mini 4 Pro. To wciąż bardzo prosty w obsłudze, lekki i kompaktowy dron, który oferuje jednak znacznie lepszą kamerę i więcej zaawansowanych funkcji niż omawiany wyżej DJI Mini 2 SE. Dzięki 1/1,3-calowej matrycy CMOS pozwala nagrywać filmy 4K i robić zdjęcia RAW w rozdzielczości 48 MP, a ponadto umożliwia filmowanie w pionie – za jego pomocą bez problemu stworzysz fantastyczny materiał do swoich social mediów. Wyróżnia go także czas lotu do 34 minut i zasięg transmisji wideo do 10 km. Nie bez znaczenia jest też wielokierunkowe wykrywanie przeszkód, które zapewnia większe bezpieczeństwo użytkowania.

Wśród najważniejszych zalet DJI Mini 4 Pro wymienić trzeba również dostępne inteligentne funkcje. Dla przykładu, Waypoint Flight pozwala planować trasy lotu, MasterShots umożliwia automatyczne nagrywanie złożonych sekwencji ujęć, a tryb śledzenia ActiveTrack 360° ułatwia utrzymywanie wybranych obiektów w centrum kadru. Mamy tu zatem naprawdę udane połączenie lekkiej, kompaktowej konstrukcji i fantastycznych możliwości filmowania.

Zobacz zestawy z DJI Mini 4 Pro dostępne w sprzedaży:

Dron DJI Mini 4 Pro leci między drzewami.

Drony z klasą C1 – polecane modele

Wśród dronów z nadaną klasą C1 znajdziemy nieco bardziej zaawansowane modele, które często oferują lepsze kamery, dłuższy czas lotu i więcej ciekawych funkcji. Nadal pozostają one jednak przystępne dla szerokiego grona użytkowników – aby móc legalnie nimi latać, wystarczy odbyć darmowe szkolenie online. Którymi urządzeniami z tej kategorii warto się zainteresować?

DJI Air 3

DJI Air 3 to pierwszy dron z serii Air, który został wyposażony w dwie kamery – oferuje kamerę szerokokątną i kamerę ze średnim teleobiektywem. Dzięki temu doskonale sprawdzi się w profesjonalnych zastosowaniach – pozwoli na nagrywanie z wielu ciekawych perspektyw. Za jego pomocą możemy filmować w 4K i robić zdjęcia 48 MP, bez problemu stworzymy też wyjątkowe ujęcia w pionie. Do dyspozycji mamy również sporo inteligentnych funkcji, w tym między innymi MasterShots (automatyczne wykonywanie złożonych sekwencji), Waypoint (planowanie tras), FocusTrack (tryby śledzenia) i SmartPhoto 3.0 (optymalizacja jakości fotografii).

Niewątpliwym atutem drona jest także długi czas lotu (do 46 minut) i zasięg transmisji wideo do 10 km. DJI Air 3 może też wykrywać i omijać przeszkody we wszystkich kierunkach, zapewniając bezpieczeństwo użytkowania. Jeśli więc szukasz zaawansowanego drona, który pozwoli Ci nagrywać spektakularne ujęcia w różnych scenariuszach, będzie to fantastyczny wybór.

Wybierz odpowiedni zestaw dla siebie:

Mężczyzna siedzi w pojeździe i steruje dronem DJI Air 3 lecącym na tle gór.

DJI Mavic 3 Classic

DJI Mavic 3 Classic został wyposażony w kamerę Hasselblad z matrycą CMOS 4/3, która umożliwia nagrywanie bogatych w szczegóły filmów w rozdzielczości 5.4K. Dzięki temu idealnie nadaje się dla profesjonalnych twórców, którzy oczekują najwyższej jakości obrazu. Rozwiązanie Hasselblad Natural Color Solution (HNCS) gwarantuje wyrazistą, naturalną, wiernie odwzorowaną kolorystykę, a czas lotu do 46 minut i zasięg transmisji obrazu do 8 km pozwalają latać naprawdę długo i daleko. Co więcej, DJI Mavic 3 Classic również oferuje wiele inteligentnych funkcji, na przykład omawiane już wcześniej MasterShots, tryb śledzenia ActiveTrack 5.0 czy Panorama.

To jednak nie wszystko – wielokierunkowe wykrywanie przeszkód zapewnia bezpieczeństwo użytkowania, a tempomat ułatwia latanie na większe odległości. Wszystko to sprawia, że mamy tu do czynienia z naprawdę zaawansowanym sprzętem, który jest w stanie sprostać oczekiwaniom wymagających użytkowników.

Odkryj możliwości DJI Mavic 3 Classic:

Dron DJI Mavic 3 Classic leci na tle ośnieżonych górskich szczytów.

Wybierz najlepszego drona dla siebie

Wybór drona z klasą C0 lub C1 to doskonała decyzja dla każdego, kto szuka urządzenia, które pozwoli nie tylko na przyjemny, ale też w pełni legalny i bezproblemowy lot. Bez względu na to, czy jesteś początkującym pasjonatem, czy doświadczonym profesjonalistą, tego typu urządzenia oferują wiele ciekawych możliwości. Znajdź model, który najlepiej odpowiada Twoim potrzebom, i ciesz się niezapomnianymi podróżami w przestworzach!


Polecane

pixel