Jakim dronem można latać bez uprawnień?

Latanie dronami to pasjonujące zajęcie, które zyskuje coraz większą popularność w Polsce. Wiele osób marzy o tym, aby wznieść się w przestworza i zarejestrować niesamowite ujęcia z lotu ptaka. Jednak kwestie prawne związane z korzystaniem z bezzałogowców mogą być nieco zawiłe dla początkujących operatorów. Dlatego w tym artykule podpowiemy, jakimi dronami można latać bez uprawnień i o czym należy pamiętać podczas ich użytkowania.

 

Kobieta w kapeluszu steruje dronem DJI Mini 4 Pro na tle górskiego krajobrazu.

Jakie przepisy dotyczące latania dronami obowiązują w Polsce?

W Polsce obowiązują unijne przepisy prawa dronowego, które mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa zarówno operatorom, jak i osobom postronnym. Dzielą one loty dronami na trzy kategorie – otwartą, szczególną i certyfikowaną. Nas najbardziej interesuje ta pierwsza, która obejmuje najpowszechniejsze zastosowania niskiego ryzyka. Pozostałe dwie są znacznie bardziej specjalistyczne.


Czym wyróżnia się kategoria otwarta? Umożliwia ona wykonywanie lotów wyłącznie w zasięgu wzroku pilota, nie więcej niż 120 m od najbliższego punktu powierzchni ziemi i dronami o masie do 25 kg. Dzielimy ją dodatkowo na trzy podkategorie – A1, A2 i A3. Każda z nich wiąże się z różnymi wymaganiami i ograniczeniami. Więcej informacji na ich temat znajdziesz w naszym artykule o prawie dronowym.


Kategoria otwarta dopuszcza loty dronami, które ważą mniej niż 25 kg i mają przypisaną unijną klasę C – od C0 do C6. Dla każdej z nich przewidziane są określone wymagania i obostrzenia. To między innymi właśnie od nich zależy, czy niezbędne będzie zdobywanie jakichś uprawnień.

 

Osoba trzyma drona DJI Mini 2 SE.

Drony z klasą C0 – lataj bez uprawnień

Osoby, które chcą latać dronami bez uprawnień, powinny zainteresować się przede wszystkim modelami z nadaną klasą C0. Aby z nich korzystać, nie trzeba odbywać żadnych szkoleń ani zdawać egzaminów – jedynym obowiązującym wymogiem jest znajomość instrukcji obsługi. Nie musimy więc przejmować się dodatkowymi formalnościami!


Drony z klasą C0 mogą latać we wszystkich trzech podkategoriach kategorii otwartej. To oznacza, że możliwe jest nawet wykonywanie lotów nad osobami postronnymi (ale nie nad zgromadzeniami).


Mimo że drony z klasą C0 nie wymagają odbywania żadnych szkoleń, to i tak warto ukończyć kurs online A1/A3, który jest dostępny za darmo na platformie e-learningowej PANSA. To doskonały sposób, aby zdobyć cenną wiedzę dotyczącą między innymi bezpieczeństwa lotu. Nic nas to nie kosztuje, a możemy wiele zyskać!

 

Kobieta steruje dronem DJI Mini 4 Pro, obok mężczyzny na koniu w górach.

Jaki drony mają nadaną klasę C0?

Obecnie klasę C0 mają nadane takie drony DJI jak na przykład:

 

  • DJI Mini 2 SE – lekki, kompaktowy i prosty w obsłudze dron, który pozwala nagrywać w 2.7K i robić zdjęcia 12MP. Dzięki składanej konstrukcji jest bardzo wygodny w transporcie, a jego czas lotu sięga 31 minut. Nadaje się również dla początkujących pilotów – obsługuje automatyczny start i lądowanie, a ponadto oferuje inteligentne funkcje ułatwiające filmowanie, takie jak na przykład QuickShots.
  • DJI Mini 4 Pro – umożliwia nagrywanie w 4K i robienie zdjęć RAW 48MP. Wykrywa i omija przeszkody we wszystkich kierunkach, dzięki czemu zapewnia bezpieczeństwo lotu. Obsługuje też więcej inteligentnych funkcji, w tym Waypoint Flight, MasterShots czy ActiveTrack 360°. Może latać przez około 34 minuty, a jego zasięg transmisji wideo wynosi maksymalnie 10 km. Mimo tak dużych możliwości nadal jest bardzo lekki i kompaktowy – waży mniej niż 249 g, a jego transport nie sprawia żadnego problemu. 
Dron DJI Mini 4 Pro leci w lesie.

Loty dronami bez uprawnień – o czym należy pamiętać?

Nawet jeśli latasz bezzałogowcem, który nie wymaga zdobywania dodatkowych uprawnień, nadal musisz mieć na uwadze obowiązujące przepisy. O czym należy pamiętać, wykonując lot dronem z klasą C0?

 

  • Rejestracja operatora drona – jest wymagana w wypadku każdego bezzałogowca, który waży więcej niż 250 g lub jest wyposażony w kamerę. Proces ten jest bardzo prosty i nie zajmuje wiele czasu – możesz to zrobić na stronie https://drony.gov.pl/. Po rejestracji należy też nakleić swój numer operatora na dronie.
  • Znajomość instrukcji obsługi – aby latać dronem z nadaną klasą C0, musisz znać jego instrukcję obsługi i korzystać z niego zgodnie z zawartymi w niej wskazówkami producenta.
  • Lot w zasięgu wzroku – należy przez cały czas utrzymywać drona w zasięgu wzroku.
  • Lot na wysokości do 120 m – nie należy wykonywać lotów na wysokości przekraczającej 120 m od najbliższego punktu powierzchni ziemi.
  • Bezpieczeństwo – staraj się utrzymywać bezpieczną odległość między dronem a ludźmi, zwierzętami i innymi obiektami.
  • Miejsce lotu – zanim wystartujesz, sprawdź, czy obszar, na którym chcesz latać, nie jest objęty strefą zakazu lotów lub innymi ograniczeniami. Możesz to zrobić za pomocą aplikacji DroneTower – więcej informacji tutaj. Pamiętaj też, że niedozwolone jest wykonywanie lotów w pobliżu statków powietrznych, lotnisk, lądowisk i miejsc, w których trwają działania ratownicze. Nie należy również latać nad zgromadzeniami ludzi.
  • Prywatność – pamiętaj, aby podczas lotu nie naruszać prywatności innych osób. Nie należy ich nagrywać ani publikować materiałów, na których są widoczne, bez ich zgody.
Dron DJI Mini 2 SE unosi się nad plażą.

Loty dla każdego

Latanie bez uprawnień to doskonała opcja dla osób, które chcą postawić pierwsze kroki w świecie dronów bez konieczności załatwiania skomplikowanych formalności. Urządzenia z nadaną klasą C0, takie jak DJI Mini 2 SE czy DJI Mini 4 Pro, oferują ciekawe możliwości zabawy z powietrzną fotografią i tworzenia niesamowitych ujęć, na przykład na wakacjach lub w czasie uroczystości rodzinnych. Dzięki prostocie obsługi i zaawansowanym funkcjom możesz w łatwy sposób rozwijać swoje umiejętności i nagrywać wyjątkowe materiały wideo z lotu ptaka. Sprawdź drony dostępne w DJI Store i zacznij swoją przygodę w powietrzu!


Polecane

pixel