Poznaj stabilizatory DJI z serii Ronin

DJI Ronin to seria zaawansowanych stabilizatorów kamery, które zmieniły zasady gry w świecie produkcji wideo. Skutecznie eliminują zbędne wstrząsy i drgania, dzięki czemu zapewniają niedoścignioną płynność i stabilność obrazu. Dziś przyjrzymy się najnowszym modelom tych urządzeń, czyli DJI RS 3, DJI RS 3 Pro i DJI RS 3 Mini. Dowiedz się, co je wyróżnia, poznaj ich najważniejsze cechy i sprawdź, w jakich zastosowaniach sprawdzą się najlepiej!

Mężczyzna trzyma stabilizator DJI RS 3 Mini

Czym jest stabilizator kamery?

Zanim przejdziemy do omówienia serii Ronin, odpowiemy sobie na pytanie, czym tak właściwie jest stabilizator kamery. Być może część z Was już to wie, ale z pewnością znajdą się również osoby, dla których jest to nowy temat.

Stabilizator, często nazywany też gimbalem, to urządzenie, które pozwala niwelować drgania, wstrząsy, wibracje i inne niepożądane ruchy kamery podczas nagrywania. Dzięki temu ułatwia tworzenie płynnych i stabilnych ujęć. Stabilizatory kamer mają różne formy – od ręcznych gimbali, które można trzymać w jednej dłoni, po zaawansowane systemy montowane na dronach czy samochodach.

Dziś skupimy się na stabilizatorach ręcznych – bo do takich właśnie należą urządzenia z serii Ronin.

Krótko o serii stabilizatorów DJI Ronin

Seria Ronin zadebiutowała już w 2014 roku, wraz z premierą stabilizatora DJI Ronin 1. Wyróżniał się on udźwigiem do 7,25 kg i bez problemu obsługiwał wiele modeli kamer filmowych oraz aparatów DSLR.

Lata mijały, a na rynku pojawiały się kolejne urządzenia. W 2019 roku do sklepów trafił pierwszy jednoręczny gimbal DJI – Ronin-S. Wyróżniała go ulepszona, ergonomiczna konstrukcja, która dziś jest powszechna we wszystkich modelach stabilizatorów z serii.

Kolejnym ważnym wydarzeniem była podwójna premiera gimbali DJI RS 2 i DJI RSC 2 w 2020 roku. Cechował je doskonały stosunek wagi do udźwigu, jeszcze lepsza technologia stabilizacji oraz dodatkowe funkcje ułatwiające nagrywanie. Co więcej, DJI RS 2 jako pierwszy stabilizator z serii był wyposażony w ekran dotykowy.

W czerwcu 2022 roku miała miejsce kolejna podwójna premiera – tym razem na rynku debiutowały DJI RS 3 i DJI RS 3 Pro. Z kolei w styczniu 2023 roku zaprezentowany został DJI RS 3 Mini, czyli najlżejszy gimbal z serii Ronin.

Mężczyzna filmuje kobietę za pomocą kamery zamontowanej na stabilizatorze DJI RS 3

Sprawdźmy teraz, czym charakteryzują się najnowsze stabilizatory DJI, a następnie przejdźmy do ich porównania.

DJI RS 3

DJI RS 3 został stworzony z myślą o niezależnych ekipach filmowych i twórcach działających w pojedynkę. Ważąc zaledwie około 1,3 kg, może obsłużyć sprzęt o wadze do 3 kg. Jest przy tym wyjątkowo prosty i wygodny w obsłudze – jego 1,8-calowy ekran OLED zapewnia szybki dostęp do wszystkich niezbędnych funkcji. Stabilizator ma również specjalne pokrętło do regulacji zoomu lub ostrości, a także nowy przełącznik, który pozwala w mgnieniu oka zmieniać jego tryby pracy.

DJI RS 3 oferuje też niezawodny algorytm stabilizacji RS oraz specjalny tryb SuperSmooth, który gwarantuje jeszcze większą płynność ujęć – nawet podczas kręcenia scen biegu. Umożliwia także bardzo szybkie rozpoczynanie nagrywania – wystarczy nacisnąć odpowiedni przycisk, aby osie gimbala automatycznie się odblokowały i rozłożyły. Jego transport ułatwia składana konstrukcja. Dodatkowe zalety DJI RS 3 to między innymi czas pracy sięgający 12 godzin oraz kilka ciekawych funkcji takich jak Motionlapse, Track czy Panorama. Ponadto technologia Dual-Mode Bluetooth pozwala na bezprzewodową obsługę migawki.

Mężczyzna korzysta ze stabilizatora DJI RS 3

DJI RS 3 Pro

DJI RS 3 Pro to sprzęt przeznaczony do bardziej profesjonalnych zastosowań. Nie tylko doskonale stabilizuje kamerę, ale też ułatwia skoordynowaną pracę na planie filmowym. Podobnie jak DJI RS 3 wyróżnia się składaną konstrukcją i automatycznymi blokadami osi. Ma też wbudowany ekran OLED i jest wyposażony w nowy przełącznik trybów. Waży około 1,5 kg, a jego udźwig wynosi nawet 4,5 kg, co oznacza, że znacznie lepiej nadaje się do balansowania profesjonalnych kamer.

Co jeszcze wyróżnia DJI RS 3 Pro? Wśród jego najważniejszych zalet wymienić można:

  • Dalmierz LiDAR – pozwala na wygodniejszą i bardziej precyzyjną regulację ostrości.
  • ActiveTrack Pro – ulepszony tryb śledzenia, który odczytuje obraz bezpośrednio z kamery dalmierza LiDAR. Wyróżnia się opóźnieniem zaledwie 40 ms. Umożliwia rozpoznawanie i śledzenie nawet tych obiektów, które szybko się ruszają lub znajdują się w oddali. Dzięki niemu możesz w prosty sposób utrzymać wybrany cel w kadrze.
  • Wsparcie dla DJI RS SDK – protokół DJI RS SDK umożliwia wprowadzanie nowych rozwiązań i poszerzanie stabilizatora o nowe funkcje.

Kompatybilność z profesjonalnymi akcesoriami – akcesoria takie jak DJI Video Transmitter czy monitor DJI High-Bright Remote Monitor zapewniają dostęp do dodatkowych funkcji i ułatwiają koordynację pracy na planie.

Ekran dotykowy stabilizatora DJI RS 3 Pro

DJI RS 3 Mini

DJI RS 3 Mini został zaprojektowany jako lekka i poręczna alternatywa dla dużych i ciężkich stabilizatorów. Działając w trybie Portrait, waży tylko około 795 g, jest więc znacznie lżejszy od swoich poprzedników. To czyni go doskonałym rozwiązaniem dla twórców, którzy często podróżują lub pracują w różnych miejscach – można z łatwością spakować go do torby i zabrać ze sobą w plener czy na kolejny plan zdjęciowy.

DJI RS 3 Mini cechuje się udźwigiem do 2 kg i jest kompatybilny z wieloma aparatami bezlusterkowymi wyposażonymi w matryce pełnoklatkowe lub APS-C. Obsługuje ten sam algorytm stabilizacji co DJI RS 3 Pro, dzięki czemu pozwala uzyskać niezrównaną płynność ujęć. Jego wygodną obsługę umożliwia 1,4-calowy ekran dotykowy, specjalny przycisk M, który służy do przełączania się między trybami, a także przednie pokrętło do regulacji ostrości, ISO lub innych parametrów. DJI RS 3 Mini obsługuje też funkcję sterowania migawką przez Bluetooth. Wyróżnia go także czas pracy do 10 godzin oraz kilka inteligentnych funkcji takich jak Subject Tracking, 3D 360 Roll czy Timelapse. Za jego pomocą możesz również szybko przełączyć się na nagrywanie w pionie – to doskonała wiadomość dla osób tworzących materiały do social mediów.

Mężczyzna nagrywa kobietę za pomocą kamery zamontowanej na gimbalu DJI RS 3 Mini

DJI RS 3 vs DJI RS 3 Pro vs DJI RS 3 Mini – porównanie

Przejdźmy teraz do porównania stabilizatorów DJI RS 3, DJI RS 3 Pro i DJI RS 3 Mini. Zestawienie ich najważniejszych cech znajdziesz poniżej.

Stabilizacja i funkcje

 

Stabilizacja

Przykładowe funkcje

DJI RS 3

Algorytm RS 3. generacji, tryb SuperSmooth

Motionlapse, Track, Panorama, DJI Roll 360, Custom, Portrait

DJI RS 3 Pro

Algorytm RS 3. generacji, tryb SuperSmooth

ActiveTrack Pro, Motionlapse, Track, Panorama, DJI Roll 360, Custom, Portrait

DJI RS 3 Mini

Algorytm RS 3. generacji

Subject Circling, Subject Tracking, 3D 360 Roll, Timelapse, Track, Panorama


Jak widać, wszystkie 3 stabilizatory korzystają z tego samego algorytmu stabilizacji. DJI RS 3 Mini nie obsługuje jednak trybu SuperSmooth, który umożliwia tworzenie jeszcze płynniejszych ujęć i świetnie sprawdza się podczas kręcenia bardziej dynamicznych scen.

Jeśli chodzi o dostępne funkcje, na prowadzenie wysuwa się DJI RS 3 Pro, który oprócz standardowego zestawu trybów oferuje profesjonalny tryb śledzenia ActiveTrack Pro.

Konstrukcja i obsługa

 

Waga

Maks. udźwig

Maks. czas pracy

Ekran

Obsługa

Przykładowe akcesoria

DJI RS 3

3 kg

3 kg

12 h

Kolorowy ekran dotykowy 1,8'' OLED

Przełącznik trybów gimbala, sterowanie migawką przez Bluetooth, przednie pokrętło, automatyczna blokada osi, pokrętło precyzyjnego dostrajania

Briefcase Handle, Focus Motor (2022)

DJI RS 3 Pro

4,5 kg

4,5 kg

12 h

Kolorowy ekran dotykowy 1,8'' OLED

Przełącznik trybów gimbala, sterowanie migawką przez Bluetooth, regulacja ostrości LiDAR, automatyczna blokada osi, pokrętło precyzyjnego dostrajania

Briefcase Handle, Focus Motor (2022), DJI Video Transmitter, DJI High-Bright Remote Monitor

DJI RS 3 Mini

Tryb Portrait: 795 g;

Tryb Horizontal: 850 g;

2 kg

10 h

Kolorowy ekran dotykowy 1,4'' LCD

Przycisk M do zmiany trybów, sterowanie migawką przez Bluetooth, przednie pokrętło

Briefcase Handle, DJI Mic


Wszystkie trzy stabilizatory są wyposażone w kolorowe ekrany dotykowe – DJI RS 3 Mini ma 1,4-calowy wyświetlacz LCD, a DJI RS 3 i DJI RS 3 Pro oferują nieco większe wyświetlacze OLED. Jeśli chodzi o czas pracy, to każdy z modeli wypada naprawdę dobrze – DJI RS 3 i DJI RS 3 Pro zapewniają nawet 12 godzin nagrywania, a DJI RS 3 Mini około 10 godzin. Wszystkich stabilizatorów można też używać podczas ładowania.

Ekran dotykowy stabilizatora DJI RS 3 Mini

DJI RS 3 Pro jest kompatybilny z bardziej profesjonalnymi akcesoriami i oferuje więcej zaawansowanych funkcji (na przykład regulacja ostrości LiDAR), dzięki czemu będzie najlepszym wyborem do specjalistycznych zastosowań. Z kolei DJI RS 3 Mini jest najlżejszy z całej trójki, a co za tym idzie najprostszy i najwygodniejszy w transporcie.

Który stabilizator DJI wybrać?

Znamy już najważniejsze cechy stabilizatorów DJI i różnice między nimi. Pojawia się zatem pytanie, który model wybrać? To zależy przede wszystkim od docelowego zastosowania takiego urządzenia.

DJI RS 3 – dla niezależnych twórców

Jeśli działasz solo lub jesteś częścią mniejszej, bardziej niezależnej ekipy filmowej, DJI RS 3 może okazać się prawdziwym strzałem w dziesiątkę. Wyróżnia się doskonałym stosunkiem wagi do udźwigu, jest bardzo wygodny w użyciu i cechuje się długim czasem pracy, nie musisz więc obawiać się nadprogramowych przerw w nagrywaniu. Wiele ciekawych funkcji, zautomatyzowane działanie i ulepszona konstrukcja – wszystko to zapewni Ci ogrom kreatywnych możliwości i wymarzoną swobodę twórczą.

DJI RS 3 Mini – maksymalna mobilność

Jeśli zależy Ci na maksymalnej mobilności, postaw na DJI RS 3 Mini. Dzięki lekkiej i kompaktowej konstrukcji z łatwością zmieścisz go w torbie i zabierzesz ze sobą wszędzie, gdzie będzie Ci potrzebny. Praca na różnych planach filmowych, zdjęcia w plenerze, tworzenie vlogów podróżniczych – to właśnie do tych zastosowań RS 3 Mini nadaje się najlepiej. Będzie on również świetnym rozwiązaniem dla osób, które często tworzą materiały do mediów społecznościowych – ułatwiająca nagrywanie w pionie funkcja Native Vertical Shooting z pewnością im się przyda.

Mężczyzna chowa stabilizator DJI RS 3 Mini do torby

DJI RS 3 Pro – dla profesjonalistów

Zaawansowane tryby, dalmierz LiDAR, kompatybilność z większą liczbą akcesoriów i wsparcie dla DJI RS SDK – wszystko to sprawia, że DJI RS 3 Pro idealnie sprawdza się w profesjonalnych zastosowaniach. Może znacznie usprawnić pracę na planie filmowym i ułatwić koordynację działań różnych ekip. To najbardziej rozbudowane urządzenie z serii – sprosta nawet wyjątkowo wymagającym zadaniom.

Stabilizator kamery DJI RS 3 Pro przymocowany do samochodu

Czy warto kupić stabilizator DJI?

Oczywiście, że tak! Wybierając DJI RS 3, DJI RS 3 Pro lub DJI RS 3 Mini, otrzymujesz niezawodne technologie stabilizacji, mnóstwo inteligentnych funkcji usprawniających nagrywanie oraz wiele możliwości montażu dodatkowych akcesoriów. Stabilizatory DJI są też bardzo proste w obsłudze i wyróżniają się świetnym stosunkiem wagi do udźwigu. Wybierz odpowiedni model dla siebie i twórz jeszcze lepsze materiały wideo!

Polecane

Gimbal DJI RS 3 Combo

Gimbal DJI RS 3 Combo

3 049,00 PLN brutto
Gimbal DJI RS 3 Pro Combo

Gimbal DJI RS 3 Pro Combo

4 699,00 PLN brutto
Gimbal DJI RS 3 Mini

Gimbal DJI RS 3 Mini

1 849,00 PLN brutto
pixel