Wielkie porównanie flagowych dronów DJI – sprawdź, jak rozwijała się seria Mavic

Na przestrzeni lat seria dronów DJI Mavic bardzo się zmieniła. Nowe, lepsze kamery, zaawansowane technologie, stale poprawiana wydajność i coraz więcej inteligentnych funkcji – a to dopiero początek. Zastanawiasz się nad zakupem takiego urządzenia? Dowiedz się, czym różnią się poszczególne modele i który może najlepiej spełnić Twoje oczekiwania!

drony z serii Mavic

Seria Mavic – co ją wyróżnia?

Drony z serii Mavic są wyposażone w kamery z najlepszymi matrycami, dzięki czemu idealnie nadają się do tworzenia najwyższej jakości ujęć. Świetnie sprawdzają się nawet w trudnych warunkach oświetleniowych i oferują mnóstwo zaawansowanych funkcji, które ułatwiają nagrywanie zapierających dech w piersiach filmów. Wyróżnia je także długi czas lotu, niezawodna transmisja obrazu oraz płynne wykrywanie przeszkód. Wszystko to sprawia, że drony DJI z serii Mavic są idealnym wyborem dla profesjonalnych twórców i nie tylko!

Dron DJI Mavic w locie

Jakie urządzenia obejmuje seria Mavic?

Na przestrzeni lat seria Mavic bardzo się rozrosła – dziś obejmuje szereg urządzeń, do których należą między innymi:

Porównanie dronów z serii Mavic

Najnowsze drony z serii Mavic to przykład prawdziwego skoku technologicznego. Porównajmy ze sobą poszczególne modele i sprawdźmy ich możliwości!

Kamery

Drony z serii Mavic są znane z wysokiej klasy kamer – dlatego to właśnie nimi zajmiemy się na początku.

Najciekawiej wypada tu DJI Mavic 3 Pro, który został wyposażony w aż 3 kamery – oferuje kamerę Hasselblad z matrycą CMOS 4/3″, kamerę ze średnim teleobiektywem i matrycą CMOS 1/1,3″ oraz kamerę z teleobiektywem i matrycą CMOS 1/2″. Dzięki temu daje on znacznie więcej możliwości kadrowania. Pozwala też nagrywać nasycone szczegółami filmy 5.1K/50FPS i DCI 4K/120FPS, a także robić 12-bitowe zdjęcia RAW. Na uwagę zasługuje również bardziej zaawansowany wariant DJI Mavic 3 Pro Cine, który obsługuje dodatkowo kodowanie Apple ProRes 422 HQ, Apple ProRes 422 i Apple ProRes 422 LT.

Kamera w dronie DJI Mavic 3 Pro

Jak na tym tle prezentują się pozostałe drony z serii? DJI Mavic 3 oferuje dwie kamery – kamerę Hasselblad z matrycą CMOS 4/3″ oraz kamerę z teleobiektywem i nawet 28-krotnym zoomem hybrydowym. Pozwala nagrywać filmy 5.1K/50FPS i robić zdjęcia 20 MP. Natomiast DJI Mavic 3 Classic jest wyposażony w jedną kamerę Hasselblad z matrycą CMOS 4/3″, która umożliwia nagrywanie w 5.1K i robienie zdjęć 20 MP.

Dla porównania, Mavic 2 Pro oferuje kamerę Hasselblad z matrycą CMOS 1″, a Mavic 2 Zoom ma kamerę z matrycą 1/2,3″. Podobną matrycę ma najstarszy z opisywanych tu modeli, DJI Mavic Pro. Wszystkie trzy drony umożliwiają nagrywanie w 4K/30FPS.

Warto też wspomnieć o zoomie – Mavic Pro i Mavic 2 Pro nie oferowały go wcale, natomiast Mavic 2 Zoom zapewniał 2-krotny zoom optyczny. Jeśli zależy Ci na większych możliwościach, postaw na serię Mavic 3. DJI Mavic 3 Classic gwarantuje maksymalnie 3-krotny zoom, natomiast DJI Mavic 3 i DJI Mavic 3 Pro pozwalają korzystać z nawet 7-krotnego przybliżenia (dzięki kamerze z teleobiektywem).

DJI Mavic 3 Pro DJI Mavic 3 DJI Mavic 3 Classic DJI Mavic 2 Pro DJI Mavic 2 Zoom DJI Mavic Pro
Kamery Kamera Hasselblad
z matrycą CMOS 4/3″, kamera ze średnim teleobiektywem
i matrycą CMOS 1/1,3″, kamera
z teleobiektywem
i matrycą CMOS 1/2″
Kamera Hasselblad
z matrycą CMOS 4/3″, kamera
z teleobiektywem
i matrycą CMOS 1/2″
Kamera Hasselblad
z matrycą CMOS 4/3″
Kamera Hasselblad
z matrycą CMOS 1″
Kamera
z matrycą 1/2,3″
Kamera
z matrycą 1/2,3″
Maks. rozdzielczość filmów 5.1K 5.1K 5.1K 4K 4K 4K
Maks. rozdzielczość zdjęć 20 MP 20 MP 20 MP 20 MP 12 MP 12 MP
Zoom Kamera Hasselblad:
1-3x;
Kamera ze średnim teleobiektywem:
3-7x;
Kamera z teleobiektywem:
7-28x;
Kamera Hasselblad:
1-3x;
Kamera
z teleobiektywem:
7-28x;
1-3x - 2x -

Jak zatem widać, mimo że DJI Mavic Pro, DJI Mavic 2 Pro i DJI Mavic 2 Zoom wciąż wypadają bardzo dobrze, niekwestionowanymi zwycięzcami tego zestawienia są drony z serii Mavic 3 – zapewniają najbardziej zaawansowane kamery i najwięcej możliwości tworzenia filmów czy zdjęć.

Technologie w służbie jakości obrazu

Zatrzymajmy się jeszcze na chwilę przy jakości obrazu, aby lepiej zrozumieć, co się zmieniło na przestrzeni lat i dlaczego ujęcia wykonane za pomocą nowszych dronów wyglądają tak dobrze.

Przyjrzyjmy się na przykład kolorom. DJI Mavic Pro był w stanie zapisać 16 milionów kolorów, podczas gdy Mavic 2 Pro i Mavic 3 Pro mogą zarejestrować ich nawet miliard – jest to możliwe dzięki zastosowaniu trybu 10-bit D-Log M.

Zdjęcie z drona DJI Mavic

Drony z serii Mavic 3 oraz DJI Mavic 2 Pro oferują też zaawansowane rozwiązanie Hasselblad Natural Color Solution, które pozwala uzyskać żywą, wyrazistą, a zarazem wiernie odwzorowaną kolorystykę.

Warto również zwrócić uwagę na bitrate wideo. W wypadku DJI Mavic Pro wynosił on około 60 Mbps. Seria Mavic 2 oferowała już 100 Mbps, natomiast drony z serii Mavic 3 zapewniają maksymalnie 200 Mbps. Co to oznacza w praktyce? Krótko mówiąc, im większy bitrate, tym mniejsza kompresja, a co za tym idzie lepsza wyrazistość filmów.

Dron podczas lotu

A co z kodekami? Mavic Pro obsługiwał tylko H.264, z kolei drony z serii Mavic 2 i Mavic 3 wspierają również H.265. Dzięki temu można uzyskać bardziej nasycone szczegółami ujęcia.

Inteligentne funkcje w dronach serii Mavic

Drony z serii Mavic oddają do dyspozycji użytkowników całe mnóstwo inteligentnych funkcji, które ułatwiają tworzenie oryginalnych ujęć. Co umożliwiają poszczególne modele?

DJI Mavic Pro oferował na przykład trzy tryby śledzenia ActiveTrack – Trace, Profile i Spotlight. Dzięki temu pozwalał na bezproblemowe utrzymywanie wybranych obiektów w centrum kadru. Obsługiwał też funkcję Terrain Follow, dzięki której można było zaprogramować go w taki sposób, aby przez cały czas leciał na tej samej wysokości nad ziemią. Ciekawą opcją była także możliwość sterowania nim za pomocą gestów – w ten sposób dało się na przykład zrobić sobie oryginalne selfie.

Inteligentne funkcje w dronach Mavic

Drony z serii Mavic 2 nieco podniosły poprzeczkę. Obsługiwały tryby śledzenia w poprawionej wersji – ActiveTrack 2.0, a także nową funkcję Hyperlapse. Ponadto DJI Mavic 2 Zoom oferował tryb Dolly Zoom, który pozwalał na uzyskanie bardzo ciekawych efektów wizualnych.

Seria Mavic 3 przyniosła prawdziwą technologiczną rewolucję. Wśród najciekawszych nowych funkcji wymienić można:

  • MasterShots – tryby MasterShots umożliwiają automatyczne tworzenie złożonych filmów za pomocą zaledwie kilku kliknięć.
  • QuickShots – tryby QuickShots ułatwiają nagrywanie skomplikowanych ujęć.
  • ActiveTrack 5.0 – popularny tryb śledzenia w jeszcze lepszej odsłonie.
  • Panorama – umożliwia robienie bogatych w szczegóły zdjęć panoramicznych.
  • High-Speed Quick Transfer – pozwala na szybkie przesyłanie materiałów z drona na telefon.

Jeśli więc zależy Ci na jak największej liczbie inteligentnych funkcji i chcesz w prosty sposób tworzyć oryginalne ujęcia, dron z serii Mavic 3 będzie najlepszym wyborem.

sterowanie dronem

Transmisja wideo

Tym, co wyróżnia drony DJI, jest szybka i stabilna transmisja wideo w wysokiej rozdzielczości. Jak na przestrzeni lat zmieniały się technologie zastosowane w serii Mavic?

DJI Mavic Pro obsługiwał system transmisji OcuSync, który umożliwiał przesyłanie wideo 1080p/30FPS lub 720p/30FPS na odległość do 4 km.

W wypadku dronów DJI Mavic 2 Pro i Mavic 2 Zoom było nieco lepiej – oba korzystały z systemu OcySync 2.0, który zapewniał zasięg transmisji do 6 km. Rozdzielczość przesyłanego obrazu się nie zmieniła.

aparatura sterująca drona

Po raz kolejny rewolucja przyszła wraz z serią Mavic 3. Wszystkie trzy wchodzące w jej skład drony obsługują zupełnie nowy system O3+, który pozwala przesyłać wideo 1080p/60FPS na odległość do 8 km. Możesz więc jeszcze swobodniej eksplorować ciekawe zakątki, nie obawiając się problemów z połączeniem.

DJI Mavic 3 Pro DJI Mavic 3 DJI Mavic 3 Classic DJI Mavic 2 Pro DJI Mavic 2 Zoom DJI Mavic Pro
System transmisji O3+ O3+ O3+ OcuSync 2.0 OcuSync 2.0 OcuSync
Maks. zasięg 8 km 8 km 8 km 6 km 6 km 6 km
Maks. rozdzielczość 1080p/60FPS 1080p/60FPS 1080p/60FPS 1080p/30FPS lub 720p/30FPS 1080p/30FPS lub 720p/30FPS 1080p/30FPS lub 720p/30FPS

Czas lotu dronów

Czas lotu to bardzo ważny parametr w wypadku dronów. Chcemy przecież ze spokojem ducha zwiedzać okolicę, komponować ujęcia, robić zdjęcia i nagrywać filmy – bez obaw, że nasze urządzenie nagle się rozładuje i konieczne będzie szybkie lądowanie. Jak pod tym względem prezentuje się seria Mavic?

Mavic Pro mógł pochwalić się bardzo dobrymi osiągami – jego czas lotu sięgał 27 minut. W wypadku dronów DJI Mavic 2 Pro i DJI Mavic 2 Zoom było to już około 31 minut.

Seria Mavic 3 oferuje jednak jeszcze więcej możliwości. Czas lotu DJI Mavic 3 Pro wynosi około 43 minut, a w wypadku DJI Mavic 3 i DJI Mavic 3 Classic zyskujemy nawet 46 minut w powietrzu.

DJI Mavic 3 Pro DJI Mavic 3 DJI Mavic 3 Classic DJI Mavic 2 Pro DJI Mavic 2 Zoom DJI Mavic Pro
Maks. czas lotu 43 minuty 46 minut 46 minut 31 minut 31 minut 27 minut

Im dłuższy czas lotu, tym większa swoboda – wybierając drona z serii Mavic 3, możesz jeszcze dłużej eksplorować przestworza i tworzyć mnóstwo fantastycznych ujęć!

Lot  DJI Mavic 3 Pro

Bezpieczeństwo lotu

Choć drony z serii Mavic są polecane profesjonalistom, świetnie nadają się również dla początkujących użytkowników – są stosunkowo proste w obsłudze i zostały zaprojektowane w taki sposób, aby zapewnić jak największe bezpieczeństwo lotu. Dzięki temu każdy zyskuje możliwość realizowania swoich kreatywnych wizji! Co oferują poszczególne modele z serii?

DJI Mavic Pro korzystał z przełomowego systemu FlightAutonomy, który odpowiadał za bezpieczeństwo lotu. Dron był też wyposażony w przednie i dolne czujniki wizyjne. Dzięki temu płynnie wykrywał i omijał przeszkody. Obsługiwał też RTH i mógł w niemal każdej chwili stabilnie zawisnąć w powietrzu.

Bezpieczny lot dronem Mavic 3

Drony z serii Mavic 2 przyniosły kolejne innowacje. Zarówno Mavic 2 Pro, jak i Mavic 2 Zoom obsługiwały wielokierunkowe wykrywanie przeszkód i były wyposażone w przednie, dolne, boczne, górne oraz dolne czujniki.

Kolejna generacja przeniosła bezpieczeństwo lotu na jeszcze wyższy poziom. Drony z serii DJI Mavic 3 nie tylko oferują wielokierunkowe wykrywanie przeszkód, ale też korzystają z zaawansowanego systemu APAS 5.0, który pozwala na ich płynne i szybkie omijanie. Obsługują także bardziej zaawansowaną funkcję RTH, dzięki czemu automatycznie planują optymalną trasę powrotu do punktu startu, dbając przy tym o odpowiednią wysokość i bezpieczeństwo. Jeśli chcesz czerpać jak najwięcej radości z latania i skupić się przede wszystkim na tworzeniu spektakularnych ujęć, będzie to idealna opcja dla Ciebie.

Czujniki w DJI Mavic 3 Pro

Konstrukcja dronów Mavic

Wszystkie drony z serii Mavic cechują się lekką, składaną konstrukcją, dzięki czemu są bardzo proste w transporcie – możesz zabrać je ze sobą, gdzie tylko zechcesz. Szczegółowe informacje na temat wymiarów i wagi poszczególnych modeli znajdziesz w poniższej tabeli.

DJI Mavic 3 Pro DJI Mavic 3 DJI Mavic 3 Classic DJI Mavic 2 Pro DJI Mavic 2 Zoom DJI Mavic Pro
Waga Mavic 3 Pro:
958 g;
Mavic 3 Pro Cine: 963 g
DJI Mavic 3:
895 g;
DJI Mavic 3 Cine: 899 g;
895 g 907 g 905 g 743 g
Wymiary (po złożeniu) 231,1 x 98 x 95,4 mm 221 x 96,3 x 90,3 mm 231,1 x 98 x 95,4 mm 214 x 91 x
84 mm
214 x 91 x
84 mm
83 x 83 x 198 mm

Sterowanie

Wygodne i precyzyjne sterowanie dronem również ma duże znaczenie – odpowiednia aparatura sterująca to podstawa. Jak pod tym względem zmieniały się kolejne generacje?

DJI Mavic Pro współpracował z podstawową aparaturą sterującą, do której należało podpiąć telefon. Dostęp do najważniejszych funkcji zapewniała aplikacja DJI Go.

Do sterowania dronami z serii DJI Mavic 2 służyła bardzo podobna aparatura. Urządzenia te były też jednak kompatybilne z DJI Smart Controller – nowym kontrolerem wyposażonym w 5,5-calowy wyświetlacz o dużej jasności. Nie wymagał on korzystania ze smartfona – była na nim domyślnie zainstalowana aplikacja DJI Go 4, DJI Fly i nie tylko. Dzięki temu obsługa drona stawała się znacznie prostsza i wygodniejsza.

aparatura sterująca DJI

Jakie zmiany przyniosła seria Mavic 3? DJI Mavic 3 Classic jest kompatybilny z dwiema aparaturami – DJI RC-N1 i DJI RC. Pierwsza z nich wymaga podłączenia smartfona z zainstalowaną aplikacją DJI Fly, a druga jest wyposażona w 5,5-calowy wyświetlacz HD o jasności około 700 nitów. Wyróżnia ją także odświeżona, lekka, ergonomiczna konstrukcja i czas pracy sięgający 4 godzin.

bezpieczne sterowanie dronem

Drony DJI Mavic 3 i DJI Mavic 3 Cine również są kompatybilne z tymi aparaturami. Oprócz nich dostępny jest też zaawansowany kontroler DJI RC Pro z 5,5-calowym ekranem o jasności nawet 1000 nitów. Dzięki dodatkowemu trybowi Outdoor zapewnia on wyjątkowo wyraźny obraz nawet w pełnym słońcu. Cechuje go także poprawiona wydajność i ulepszone drążki, które umożliwiają bardziej precyzyjne sterowanie dronem. Wszystko to czyni go idealnym wyborem dla profesjonalistów!

aparatura sterująca

Seria DJI Mavic – imponujący rozwój technologii

Jak widać, drony DJI z serii Mavic przeszły długą drogę. Coraz bardziej zaawansowane kamery, lepsza jakość obrazu, więcej inteligentnych funkcji, ciągle poprawiana wydajność, większe bezpieczeństwo lotu i nowe, bardziej przyjazne użytkownikom aparatury sterujące – wszystko to sprawia, że choć poprzednie generacje zestarzały się całkiem dobrze, nowe pozostawiają je daleko w tyle. Jeśli zależy Ci na jak najlepszych efektach i najnowocześniejszych technologiach, postaw na DJI Mavic 3, DJI Mavic 3 Classic lub DJI Mavic 3 Pro. Zapoznaj się z naszą ofertą i wybierz odpowiedniego drona dla siebie!

Polecane

pixel