Drony pod lupą: porównanie DJI Mini 3 Pro i DJI Mini 4 Pro

Drony DJI z serii Mini cieszą się ogromną popularnością wśród użytkowników. Chętnie sięgają po nie zarówno początkujący, jak i bardziej zaawansowani piloci – a wszystko to dzięki prostej obsłudze, świetnej jakości obrazu i kompaktowej konstrukcji. Niedawno odbyła się premiera DJI Mini 4 Pro – to doskonała okazja, aby porównać go z jego poprzednikiem i sprawdzić, co się zmieniło. Zapraszamy do lektury!

Najmocniejsze modele dronów z serii Mini

Seria Mini właściwie od początku swojego istnienia cieszy się dużą popularnością. Nic dziwnego – wchodzące w jej skład urządzenia są niewielkie i przyjazne użytkownikom, a do tego zapewniają bardzo dobrą jakość obrazu i oferują sporo ciekawych funkcji. Dzięki temu drony DJI Mini są doskonałym wyborem nawet dla początkujących pilotów.

Tym, co sprawiło, że seria Mini stała się jeszcze bardziej interesująca dla użytkowników o różnym poziomie zaawansowania, była premiera DJI Mini 3 Pro w maju 2022 roku. Dron ten wyróżniał się nie tylko kompaktową konstrukcją i łatwą obsługą, ale też ulepszoną kamerą, usprawnionym systemem transmisji wideo oraz mnóstwem zaawansowanych funkcji ułatwiających nagrywanie atrakcyjnych ujęć. Wszystko to czyniło go doskonałą opcją dla osób, które szukały wygodnego w użyciu sprzętu, za pomocą którego będą w stanie w prosty sposób tworzyć wysokiej jakości materiały

Jeszcze do niedawna DJI Mini 3 Pro był uważany za najmocniejszego drona z serii Mini. Zmieniła to dopiero premiera DJI Mini 4 Pro, który podniósł poprzeczkę jeszcze wyżej – teraz mamy do dyspozycji więcej zaawansowanych funkcji i mnóstwo nowych możliwości. Ale co dokładnie się zmieniło? Porównajmy oba drony i przekonajmy się!

DJI Mini 3 Pro i DJI Mini 4 Pro – co je łączy?

Nasze porównanie zaczniemy od przyjrzenia się cechom wspólnym DJI Mini 3 Pro i DJI Mini 4 Pro. Warto zwrócić uwagę na dwa najważniejsze podobieństwa między tymi dronami – będzie to poręczna, lekka konstrukcja i czas lotu.

Waga poniżej 249 g – doskonałe drony dla podróżników

Zarówno DJI Mini 3 Pro, jak i DJI Mini 4 Pro ważą mniej niż 249 g, co oznacza, że w większości państw i regionów nie jest konieczna ich rejestracja. Dzięki temu możemy uniknąć dodatkowych formalności podczas podróży. Warto skorzystać z takiej możliwości – w końcu planowanie wyjazdów i bez tego bywa stresujące.

To jednak nie koniec – dodatkową zaletą DJI Mini 3 Pro i DJI Mini 4 Pro jest składana konstrukcja, dzięki której zajmują one jeszcze mniej miejsca i są niezwykle proste w transporcie. Bez problemu zmieścimy je w torbie czy w plecaku!

Czas lotu – swobodnie eksploruj przestworza

Co jeszcze łączy DJI Mini 3 Pro i DJI Mini 4 Pro? Czas lotu – w wypadku obu dronów wynosi on około 34 minut. To wystarczająco długo, aby odwiedzić sporo ciekawych zakątków i wykonać mnóstwo świetnych ujęć!

DJI Mini 3 Pro i DJI Mini 4 Pro – najważniejsze różnice

Skoro najważniejsze podobieństwa mamy już za sobą, przejdźmy do różnic – a tych będzie zdecydowanie więcej. DJI Mini 4 Pro przynajmniej w kilku kwestiach oferuje prawdziwy przeskok technologiczny – zobaczmy, co się zmieniło!

Kamera – jeszcze lepsza jakość ujęć

Najpierw zajmiemy się kamerami DJI Mini 3 Pro i DJI Mini 4 Pro – w końcu jakość obrazu jest jedną z podstawowych rzeczy, na którą zwracamy uwagę przy wyborze drona. Jak pod tym względem prezentują się omawiane dziś urządzenia?

 

DJI Mini 3 Pro

DJI Mini 4 Pro

Matryca

1/1,3″ CMOS

1/1,3″ CMOS

Maks. rozdzielczość wideo

4K/60FPS;
4K/30FPS HDR;

4K/100FPS;
4K/60FPS HDR;

Maks. rozdzielczość zdjęć

48 MP

48 MP

Nagrywanie w pionie

True Vertical Shooting

True Vertical Shooting

Zoom

Maks. 4x

Maks. 4x

 

Tym, co od razu rzuca się w oczy, są podobne matryce obu dronów. Co więcej, zarówno DJI Mini 3 Pro, jak i DJI Mini 4 Pro obsługują nagrywanie w pionie, co z pewnością ucieszy osoby, które zajmują się tworzeniem materiałów do mediów społecznościowych.

Różnice widać na przykładzie parametrów nagrywania – DJI Mini 4 Pro zdecydowanie przebija swojego poprzednika. Za jego pomocą bez problemu przygotujemy nasycony detalami film 4K/100FPS lub 4K/60FPS HDR. Warto też wspomnieć, że najnowszy dron z serii Mini obsługuje Dual Native ISO Fusion, dzięki czemu pozwala uzyskać wyjątkowo szczegółowe ujęcia wyróżniające się żywą, naturalną kolorystyką – nawet w trudnych warunkach oświetleniowych.

Czy to oznacza, że DJI Mini 3 Pro nie jest już godny uwagi? Oczywiście, że nie – to wciąż bardzo dobry dron, którego kamera Cię nie rozczaruje. Jego następca oferuje po prostu znacznie więcej.

Więcej inteligentnych funkcji – ułatw sobie tworzenie zachwycających ujęć

Pisząc o tworzeniu spektakularnych ujęć z lotu ptaka, nie sposób nie wspomnieć o oferowanych przez drony inteligentnych funkcjach, które ułatwiają to zadanie. To właśnie dzięki nim nawet początkujący użytkownicy mogą nagrywać zapierające dech w piersiach filmy rodem z Hollywood. A wszystko to za pomocą zaledwie kilku kliknięć!

Drony z serii Mini są znane ze swoich inteligentnych funkcji i trybów. Już DJI Mini 3 Pro oferował ich naprawdę dużo. Warto wspomnieć na przykład o:

  • QuickShots i MasterShots – umożliwiają automatyczne nagrywanie złożonych ujęć. Teraz nie wymaga to żadnego wysiłku!

  • Tryby śledzenia FocusTrack – dzięki nim utrzymywanie wybranych obiektów w centrum kadru staje się prostsze niż kiedykolwiek wcześniej.

  • Panorama – dostępne opcje to Sphere, 180°, Wide Angle, Vertical. Za ich pomocą z łatwością uchwycimy rozległy krajobraz na nasyconym szczegółami zdjęciu.

DJI Mini 4 Pro oddaje do naszej dyspozycji to wszystko i wiele więcej. Wśród jego najciekawszych funkcji wymienić można na przykład:

  • ActiveTrack 360° – zupełnie nowy tryb śledzenia. Dzięki niemu dron może nagrać płynne ujęcie, utrzymując wskazany obiekt w kadrze i omijając napotykane po drodze przeszkody.

  • Waypoint Flight – umożliwia wygodne planowanie precyzyjnych tras lotu.

  • AR RTH – pozwala na łatwiejsze sterowanie dronem w trakcie lotów powrotnych.

Tak wiele dostępnych funkcji to niewątpliwa zaleta i przewaga DJI Mini 4 Pro. Dzięki nim początkujący użytkownicy bez trudu przygotują swoje pierwsze arcydzieło, a bardziej zaawansowani piloci zyskają więcej możliwości w zakresie tworzenia ciekawych ujęć.

Transmisja wideo – lepsza jakość, większy zasięg

Kolejną nowością jest ulepszony system transmisji wideo. Sprawdźmy, jak pod tym względem prezentują się DJI Mini 3 Pro i DJI Mini 4 Pro.

 

DJI Mini 3 Pro

DJI Mini 4 Pro

System transmisji

DJI O3

DJI O3

Maks. jakość podglądu na żywo

1080p/60FPS

1080p/60FPS

Maks. zasięg transmisji (dla standardu CE)

8 km

10 km

 

W wypadku transmisji obrazu DJI Mini 4 Pro przewyższa swojego poprzednika na wszystkich polach. Oferuje nowszy system DJI O4, dzięki czemu może zapewnić większą responsywność, zasięg do 10 km i jakość podglądu na żywo na poziomie nawet 1080p/60FPS. Wszystko to przekłada się na niezrównany komfort lotu i pozwala jeszcze swobodniej eksplorować przestworza.

Nowy poziom bezpieczeństwa – lataj ze spokojem ducha

Dopiero zaczynasz swoją przygodę z lataniem? Żaden problem – drony z serii Mini to idealny wybór na start. Nie tylko są bardzo proste w obsłudze, ale też oferują wiele zaawansowanych funkcji, które zapewniają bezpieczeństwo lotu. Zarówno DJI Mini 3 Pro, jak i DJI Mini 4 Pro okazały się pod tym względem przełomowe. Co je wyróżnia?

 

DJI Mini 3 Pro

DJI Mini 4 Pro

Wykrywanie przeszkód

3-kierunkowe wykrywanie przeszkód (przód, tył, dół);
APAS 4.0;

Wielokierunkowe wykrywanie przeszkód;
APAS 5.0;

Czujniki

Przedni, tylny, dolny

Przedni, tylny, dolny, górny, boczny

RTH

Smart RTH

Advanced RTH

 

Wraz z premierą DJI Mini 3 Pro nastąpiła swego rodzaju rewolucja. Był to pierwszy dron z serii Mini, który mógł wykrywać i omijać przeszkody, dzięki czemu latanie nim stawało się znacznie prostsze i bezpieczniejsze. Jego dodatkową zaletą była funkcja Smart RTH, która umożliwiała mu automatyczne planowanie bezpiecznych tras powrotu do zapisanych punktów startu.

DJI Mini 4 Pro przyniósł kolejne innowacje. Został wyposażony w większą liczbę czujników i obsługuje ulepszony system APAS 5.0, dzięki czemu wykrywa i omija obiekty we wszystkich kierunkach, a nie tylko w trzech. Oferuje też bardziej zaawansowaną funkcję Advanced RTH, która pozwala mu nie tylko automatycznie planować optymalne trasy do punktów startu, ale też płynnie unikać przeszkód podczas lotów powrotnych. Wszystko to czyni go najbezpieczniejszym (na ten moment) dronem z całej serii Mini.

Jeśli więc zależy Ci na maksymalnym bezpieczeństwie lotu, DJI Mini 4 Pro będzie najlepszym wyborem. Jego nowsze, bardziej zaawansowane systemy oraz dodatkowe czujniki zapewnią Ci większy spokój ducha podczas podniebnych podróży.

Nowsze aparatury sterujące – wygodniejsze sterowanie dronem

Na zakończenie przyjrzymy się już nie samym dronom, ale urządzeniom, które są z nimi niemal nierozerwalnie związane, czyli aparaturom sterującym. Jakie modele są dostępne dla DJI Mini 3 Pro i DJI Mini 4 Pro?

 

DJI Mini 3 Pro

DJI Mini 4 Pro

Aparatura sterująca

DJI RC-N1;
DJI RC;

DJI RC-N2;

DJI RC 2;

 

W wypadku DJI Mini 3 Pro dostępne są starsze wersje aparatur sterujących DJI. Dron jest kompatybilny ze standardowym kontrolerem DJI RC-N1, do którego należy podpiąć telefon. Do wyboru jest też model DJI RC, który został wyposażony w 5,5-calowy ekran i ma domyślnie zainstalowaną aplikację DJI Fly, dzięki czemu nie wymaga podłączania smartfona.

DJI Mini 4 Pro współpracuje z nowszymi kontrolerami DJI. Możemy na przykład zdecydować się na DJI RC-N2 – tak jak w wypadku poprzednika jest tu konieczne podpięcie telefonu, ale nowy model oferuje poprawioną wydajność i bardziej zaawansowany system transmisji DJI O4. Jeśli nie chcemy podłączać smartfona do aparatury, warto postawić na DJI RC 2. Ten kontroler wyróżnia się 5,5-calowym ekranem, wsparciem dla DJI O4, pamięcią 32 GB oraz ulepszonym procesorem, który gwarantuje płynniejsze działanie aplikacji.

Jak widać, DJI Mini 4 Pro wyprzedza DJI Mini 3 Pro również pod względem dostępnych aparatur. Dlaczego to takie ważne? Lepszy kontroler to przyjemniejszy, prostszy, a przede wszystkim bezpieczniejszy lot – warto mieć to na uwadze.

DJI Mini 3 Pro vs DJI Mini 4 Pro – którego drona wybrać?

Porównaliśmy DJI Mini 3 Pro i DJI Mini 4 Pro, sprawdziliśmy ich najważniejsze parametry i opisaliśmy podstawowe różnice między nimi. Teraz nadszedł czas, aby odpowiedzieć na pytanie, którego drona wybrać.

Opierając się na powyższym porównaniu, jako niekwestionowanego zwycięzcę możemy wskazać DJI Mini 4 Pro. Oferuje on więcej funkcji, zapewnia większe bezpieczeństwo lotu, wyróżnia się usprawnioną transmisją wideo i pozwala uzyskać lepszą jakość obrazu. Wszystko to czyni go doskonałym wyborem zarówno dla początkujących, jak i dla bardziej zaawansowanych użytkowników.

DJI Mini 3 Pro wypada tu trochę gorzej, nie oznacza to jednak, że nie warto brać go pod uwagę. To nadal fantastyczny dron, który łączy w sobie wszystko, co najlepsze w serii Mini. Należy jednak pamiętać, że DJI Mini 4 Pro przewyższa go pod wieloma względami. Sprawdź dostępne w naszej ofercie zestawy, wybierz najlepszy wariant dla siebie i rozpocznij swoją podniebną przygodę!

Zobacz DJI Mini 4 Pro lub DJI Mini 3 Pro w naszym sklepie.

Polecane

pixel