Przeczytaj nasz poradnik i zabierz drona na wakacje - to proste!

   Zespół DJI ARS   |   18 lipca 2023

Twój zagraniczny wyjazd został zaplanowany, a walizka jest już niemal spakowana, ale zastanawiasz się, czy możesz zabrać ze sobą drona z serii Mini? Ten artykuł pomoże Ci pozbyć się wszelkich wątpliwości dotyczących przewozu i użytkowania sprzętu na terenie Europy.

Drony z serii Mini wyróżniają się kompaktową, składaną konstrukcją i lekkością – ich waga nie przekracza 250 g. Dzięki temu doskonale sprawdzą się w podróży, pozwalając Ci odkrywać nowe miejsca i wykonywać oryginalne ujęcia. Ponadto tym, co wyróżnia serię, jest brak konieczności zdobycia licencji pilota UAVO przez użytkownika – wystarczy zarejestrować urządzenie, aby móc wzbić się w przestworza. O czym jednak należy pamiętać, zabierając drona do innego kraju europejskiego?

Warto rozpocząć od zapoznania się z wymaganiami dotyczącymi transportu dronów obowiązującymi w wybranej linii lotniczej oraz sprawdzić, jakim rodzajem akumulatora zasilane jest Twoje urządzenie. Możesz przewozić je zarówno w bagażu podręcznym, jak i rejestrowanym. W przypadku wyboru drugiej możliwości upewnij się jednak, że dron jest zabezpieczony przed przypadkowym włączeniem czy uszkodzeniem.

Jeżeli Twój dron został zarejestrowany w kraju zamieszkania lub w miejscu prowadzenia działalności, możesz odetchnąć z ulgą – tyle wystarczy, aby móc odbywać podniebne przygody we wszystkich państwach członkowskich EASA. Upewnij się jednak, że numer operatora jest dobrze widoczny i pamiętaj o obowiązujących zasadach bezpieczeństwa.

O jakie zasady chodzi? Przede wszystkim należy zapoznać się z geostrefami kraju, do którego się wybieramy. Dedykowane kody kolorystyczne pomogą Ci w rozpoznaniu danego obszaru. W strefach wyłączonych latanie dronem jest zabronione, a w strefie ograniczonej konieczne jest otrzymanie zezwolenia. W geostrefach dozwolonych możesz swobodnie latać dronem, a przestrzenią powietrzną U-Space określa się dolną przestrzeń, w której zarządza się operacjami dronów i pojazdów, które w niej działają.

Istnieją również ogólnie obowiązujące ograniczenia i zakazy, w tym dotyczące latania w pobliżu lotnisk, użytkowania drona w rezerwatach przyrody czy parkach narodowych oraz innych miejscach o istotnym znaczeniu ekologicznym, a także wznoszenia się nad zgromadzenia czy też latania we wrażliwych miejscach, takich jak szpitale, jednostki rządowe i militarne. Przygotowując się do wyjazdu, należy zawsze sprawdzić obostrzenia lokalne w danym kraju.

Znasz już przepisy bezpieczeństwa, a Twój dron został spakowany? Świetnie! Teraz pozostaje Ci cieszyć się wakacyjnym odpoczynkiem i swobodą twórczą w nagraniach z podróży. Do czego jednak warto wykorzystać drona z serii Mini, aby zdobyć wyjątkowe wakacyjne wspomnienia?

Jeżeli jesteś użytkownikiem DJI Mini 2, możesz zwiedzać przestworza przez 31 minut na jednym naładowaniu. Jest to wystarczająco długo, aby uchwycić zapierające dech w piersiach krajobrazy. Ponadto transmisja wideo OcuSync 2.0 w połączeniu z 3-osiowym gimbalem z kamerą 4K to gwarancja doskonałej jakości obrazu. Teraz udostępniane przez Ciebie w mediach społecznościowych treści zdobędą jeszcze większe uznanie!

Z kolei właściciele DJI Mini 3 mogą pozwolić sobie na prawdziwą swobodę twórczą, wykorzystując szereg trybów nagrywania. Bez względu na to, czy sceneria celu Twojej podróży wyróżnia się wysokimi budynkami, czy bujnymi drzewami, tryb True Vertical Shooting pozwoli Ci w pełni uchwycić piękno krajobrazu – ale zapewne już to wiesz! Jednak wakacje to doskonały czas na testowanie różnych trybów i odnalezienie tego, który najlepiej wyrazi Twoje doświadczenie.

Tworzenie materiałów nie jest jednak jedyną przyjemnością, wynikającą z użytkowania drona. Wcielenie się w rolę pilota to przede wszystkim świetna zabawa. Wybierasz się na wakacje ze znajomymi i chcecie urządzić wyścigi dronów? Jeżeli posiadasz model DJI Mini 3 Pro, możesz spokojnie przyjąć wyzwanie. Wyróżnia się on rozbudowanym systemem wykrywania przeszkód, szerokim zakresem obrotu, większymi śmigłami i aerodynamicznym kształtem. Wszystko to sprawia, że błyskawicznie poprowadzi Cię do zwycięstwa!

Korzystasz z modelu DJI Mini SE lub DJI Mini 2 SE? Zapewne więc wiesz, że drony te wyróżniają się dużą odpornością na wiatr. W efekcie doskonale sprawdzą się podczas nagrywania w górskich obszarach czy też nad morzem. Nie musisz się martwić, że mało sprzyjające warunki pogodowe uniemożliwiają Ci uwiecznienie wakacyjnych przygód.

A może dopiero zastanawiasz się nad zakupem drona, aby móc uwiecznić ciekawe ujęcia ze swojej podróży? Nie bój się podjąć wyzwania, nawet jeżeli nie masz doświadczenia w operowaniu dronami. DJI zadbało o wszystko, aby jak najbardziej ułatwić Ci rozpoczęcie przygody z fotografią lotniczą. W ofercie znajdziesz drony, obsługujące funkcję Auto Takeoff, która pomaga w rozpoczęciu startu. Ponadto automatyczny powrót do punktu startu pozwala zachować spokój nawet podczas problemów z sygnałem czy przy niskim poziomie naładowania akumulatora.

Przed podróżą warto także rozważyć uzupełnienie swojego wyposażenia o dodatkowe elementy, takie jak kontroler, gogle, dodatkowe akumulatory, torba, hub i nie tylko. Pakując sprzęt, należy jednak pamiętać o obowiązujących w danej linii lotniczej zasadach.

Udanych wakacji z DJI!

Polecane

pixel