Jak zarejestrować drona DJI?

Rejestracja drona DJI, tak samo, jak każdego innego bezzałogowca wykorzystywanego zarówno w celach komercyjnych, jak i profesjonalnych, wymaga rejestracji w bazie Urzędu Lotnictwa Cywilnego (ULC). Wynika to między innymi z przepisów Rozporządzenia Wykonawczego Komisji Unii Europejskiej 2019/947 obowiązującego w Polsce od 31 grudnia 2020 roku, które określa ramy, w jakich urządzenie może być stosowane – mowa tutaj o masie drona oraz kompetencjach operatora.

Należy zatem wyraźnie zaznaczyć, że na pilotów nakładany jest obowiązek rejestracji operatora oraz samego drona, czego można dokonać na stronie internetowej https://drony.gov.pl/. Trzeba tam podać swój numer telefonu oraz adres e-mail, na który przyjdzie wiadomość ze strony urzędu z linkiem aktywacyjnym. Po otrzymaniu takiej wiadomości klikamy przycisk z napisem „aktywuj”. Po dokonaniu tej czynności zostaniemy przekierowani na stronę Urzędu Lotnictwa Cywilnego, gdzie konieczne będzie ustalenie nowego hasła oraz wpisanie kodu aktywacyjnego. Wymagane jest również wypełnienie formularza, w którym należy podać między innymi dane osobowe. Po zakończeniu rejestracji można zapisać wygenerowany numer operatora. Warto też zarejestrować się w aplikacji DJI Fly, która pozwala na wykorzystanie wszystkich możliwości drona, w tym wygodne sterowanie czy transfer plików na urządzenia mobilne.

Jaki numer nakleić na drona DJI?

Każdy, kto chce legalnie latać dronem, powinien umieścić na nim swój numer operatora. Składa się on z trzech liter POL oraz szeregu znaków. Co zrobić, gdy mamy kilka dronów, które obsługujemy? Wtedy na każdym urządzeniu nakleja się ten sam numer operatora. Należy tu zaznaczyć, że numer trzeba przykleić w widocznym miejscu tak, aby możliwe było jego odczytanie niezależnie od warunków. Trzeba też zadbać o to, aby był on wytrzymały, odporny na zniszczenia i widoczny podczas ewentualnej kontroli.

Jakie dokumenty należy mieć ze sobą podczas obsługi zarejestrowanego drona DJI?

Wszystko zależy od tego, w jakiej kategorii latasz. Jeśli korzystasz z uprawnień A1/A3 i/lub A2, musisz mieć przy sobie dokument potwierdzający, że udało Ci się odbyć odpowiednie kursy i zaliczyć egzaminy. Może to być wydruk lub plik pdf. W razie kontroli należy też okazać dokument tożsamości. Oczywiście konieczne jest również zapewnienie dostępu do numeru znajdującego się na dronie. Więcej informacji na temat obowiązujących przepisów i wymaganych uprawnień znajdziesz w naszym artykule.

pixel