2023-10-30

Jak zarejestrować drona DJI?

Rejestracja drona DJI, tak samo, jak każdego innego bezzałogowca wykorzystywanego zarówno w celach komercyjnych, jak i profesjonalnych, wymaga rejestracji w bazie Urzędu Lotnictwa Cywilnego (ULC). Wynika to między innymi z przepisów Rozporządzenia Wykonawczego Komisji Unii Europejskiej 2019/947 obowiązującego w Polsce od 31 grudnia 2020 roku, który określa ramy, w jakich urządzenie może być stosowane – mowa tutaj o masie drona oraz kompetencjach operatora. 

Należy zatem wyraźnie zaznaczyć, że na pilotów nakładany jest obowiązek rejestracji operatora oraz samego drona, czego można dokonać na stronie internetowej ULC: https://drony.ulc.gov.pl/. Trzeba tam podać swój numer telefonu oraz adres e-mail, na który przyjdzie wiadomość ze strony urzędu z linkiem aktywacyjnym. Po otrzymaniu takiej wiadomości klikamy przycisk w niebieskim kolorze z napisem „aktywuj”. Po dokonaniu tej czynności zostaniemy przekierowani na stronę Urzędu Lotnictwa Cywilnego, gdzie konieczne będzie ustalenie nowego hasła oraz podanie kodu aktywacyjnego. Wymagane jest przystąpienie do testu składającego się z 30 pytań i zaliczenie go z pozytywnym wynikiem. Następnie możemy kliknąć zakładkę „Drony” na stronie ULC, nacisnąć przycisk „Generuj numer rejestracyjny” i wybrać urządzenie, na przykład DJI, które ma być poddane rejestracji. Warto też zarejestrować się w aplikacji DJI Fly, która pozwala na wykorzystanie wszystkich możliwości drona, w tym wygodne sterowanie czy transfer plików na urządzenia mobilne. 

Jaki numer nakleić na drona DJI?

Po zarejestrowaniu drona DJI konieczne jest umieszczenie na nim numeru operatora. Składa się on z trzech liter POL oraz szeregu znaków. Co zrobić, gdy mamy kilka dronów, które obsługujemy? Wtedy na każdym urządzeniu nakleja się ten sam numer operatora. Należy tu zaznaczyć, że numer trzeba przykleić w widocznym miejscu tak, aby możliwe było jego odczytanie niezależnie od warunków pogodowych. Można wykorzystać do tego karteczkę zaklejoną przezroczystą, szeroką taśmą lub zalaminować numer. Specjaliści wskazują, że powszechnie oferowane tabliczki znamionowe wykonywane na zamówienie nie będą tutaj dobrym rozwiązaniem, ponieważ tworzone są one z aluminium lub innego cienkiego metalu, który może wpływać na pogorszenie pracy poszczególnych podzespołów. 

Jakie dokumenty należy mieć ze sobą podczas obsługi zarejestrowanego drona DJI?

Używanie drona DJI możliwe jest po zdobyciu licencji pilota i zarejestrowaniu drona. Należy oczywiście pamiętać o przestrzeganiu przepisów w zakresie pilotowania bezzałogowca, trzeba też mieć ze sobą dokumenty, które mogą być niezbędne do okazania służbom, na przykład policji. W takiej sytuacji niezbędne będzie wydrukowane potwierdzenie ukończenia szkolenia i zdanego egzaminu na operatora drona oraz dowód osobisty – wystarczy zeskanowanie kodu QR. Oczywiście konieczne jest również zapewnienie dostępu do numeru znajdującego się na dronie.pixel