DJI Avata vs DJI Avata 2 – porównanie

Niedawno odbyła się premiera najnowszego drona FPV marki DJI – DJI Avata 2. To doskonały moment, aby porównać go z jego poprzednikiem i sprawdzić, co się zmieniło! Dowiedz się, co nowego i czy warto zainteresować się nowym urządzeniem.

Dwa drony DJI Avata 2 lecą obok skały nad morzem.

Kilka słów o dronach DJI Avata

Dron DJI Avata, który zadebiutował w sierpniu 2022 roku, odmienił świat lotów FPV, otwierając nowe możliwości zarówno dla doświadczonych entuzjastów, jak i osób dopiero rozpoczynających swoją przygodę z tego typu technologią. Prosty w obsłudze i gotowy do akcji niemal od razu po wyjęciu z opakowania – usuwał bariery techniczne, które wcześniej odstraszały początkujących. Wyróżniał się także długim czasem pracy i zaawansowanymi funkcjami bezpieczeństwa. Wszystko to sprawiło, że emocjonujące loty FPV wreszcie stały się dostępne dla większej liczby osób.

Dron DJI Avata.

Na premierę kolejnego urządzenia z tej serii musieliśmy czekać prawie dwa lata. DJI Avata 2 pojawił się na rynku w kwietniu 2024 roku i okazał się godnym następcą pierwszego drona. Porównajmy teraz obie generacje i sprawdźmy, co się zmieniło!

Kamera – jeszcze lepsze ujęcia

Kamera jest jednym z najważniejszych elementów drona. To właśnie od niej zależy, jakiej jakości ujęcia będziemy w stanie tworzyć! Co oferują omawiane dzisiaj modele?

 

DJI Avata 

DJI Avata 2

Matryca

1/1,7-calowa matryca CMOS

1/1,3-calowa matryca CMOS

Maks. rozdzielczość wideo

4K/60FPS

4K/60FPS HDR

Tryb kolorów

D-Cinelike

10-bit D-Log M

Pole widzenia

155°

155°


Jak widać, DJI Avata 2 oferuje znacznie więcej możliwości niż jego poprzednik. Został wyposażony w ulepszoną matrycę CMOS podobną do tej, którą znamy z kamer DJI Osmo Action 4. Dzięki temu zapewnia fantastycznej jakości obraz i bogactwo szczegółów nawet w trudnych warunkach oświetleniowych! Ponadto nowy dron obsługuje HDR, co pozwala uzyskać wyrazistą, bardziej naturalną kolorystykę. Nie bez znaczenia jest też wsparcie dla trybu 10-bit D-Log M, który gwarantuje więcej detali w światłach i cieniach, dając większą elastyczność podczas postprodukcji.

Jeśli więc chcesz, aby Twoje ujęcia z lotu ptaka prezentowały się naprawdę spektakularnie, DJI Avata 2 będzie doskonałym wyborem. Teraz nie musimy osobno kupować dodatkowej kamery i montować jej na dronie – od razu otrzymujemy sprzęt, który jest w stanie sprostać oczekiwaniom nawet najbardziej wymagających użytkowników.

Dron DJI Avata 2 leci obok nadmorskiej skały.

Nowy dron, nowe akcesoria, nowe możliwości

Aby w pełni wykorzystać możliwości dronów FPV i doświadczyć emocji związanych z immersyjnym lotem, niezbędne są odpowiednie akcesoria – gogle oraz kontroler. Z jakimi urządzeniami współpracują DJI Avata 2 i DJI Avata?

 

DJI Avata

DJI Avata 2

Gogle

DJI Goggles 2, DJI Goggles Integra

DJI Goggles 3

Kontroler

DJI RC Motion 2, DJI Motion Controller, DJI FPV Remote Controller 2

DJI RC Motion 3, DJI FPV Remote Controller 3


Premierowy dron DJI Avata 2 przyniósł nową generację gogli i kontrolerów. DJI Goggles 3 oferują transmisję o niesamowicie niskim opóźnieniu i są wyposażone w wyświetlacz micro-OLED o wysokiej rozdzielczości, dzięki czemu zapewniają większy komfort użytkowania. Teraz możemy cieszyć się jeszcze płynniejszą transmisją i wyraźnym, nasyconym szczegółami obrazem podczas naszych podniebnych podróży! Nowe gogle obsługują też funkcję Real View PiP (Picture-in-Picture), która pozwala bezpiecznie śledzić otoczenie i trajektorię lotu bez konieczności ich zdejmowania.

Z kolei kontroler DJI RC Motion 3 pozwala na proste i intuicyjne sterowanie dronem, ułatwiając wykonywanie brawurowych manewrów. DJI Avata 2 obsługuje zupełnie nowy tryb Easy ACRO, który umożliwia robienie spektakularnych sztuczek bez żadnego wysiłku – teraz wystarczy nacisnąć jeden przycisk!Dostępne funkcje to One-Push Flip, One-Push Roll i One-Push 180° Drift. Każda z nich pozwoli Ci dodać trochę magii do każdego ujęcia – obroty o 360° w przód, w tył, w lewo lub w prawo, szybkie ruchy na boki – teraz z łatwością uzyskasz zapierające dech w piersiach efekty wizualne!

Bardziej zaawansowani piloci mogą też zaopatrzyć się w aparaturę sterującą DJI FPV Remote Controller 3, która obsługuje tryb Manual i daje jeszcze więcej swobody w sterowaniu.

Kobieta w goglach DJI Goggles 3 stoi na plaży i steruje dronem DJI Avata 2 za pomocą kontrolera DJI RC Motion 3, obok stoi mężczyzna – obserwator.

Dłuższy czas lotu

Drony FPV zazwyczaj nie słyną z długich czasów lotu – często jest to tylko kilka minut. Na ich tle DJI Avata wypadała naprawdę dobrze, oferując do 18 minut w powietrzu.

Czy DJI Avata 2 pobiła ten wynik? Jak się okazuje, tak! Najnowszy dron DJI wyróżnia się czasem lotu sięgającym 23 minut, dzięki czemu nasza podniebna podróż może trwać nieco dłużej. Warto też zaznaczyć, że DJI Avata 2 obsługuje szybkie ładowanie PD.

Dron DJI Avata 2 leci nad plażą.

Ulepszona transmisja wideo

W wypadku dronów FPV jakość transmisji wideo ma bardzo duże znaczenie. Nie tylko decyduje, jak daleko możemy polecieć, mając pełną kontrolę nad tym, co się dzieje, ale też wpływa na bezpieczeństwo lotu. Jak pod tym względem prezentują się DJI Avata i DJI Avata 2?

 

DJI Avata

DJI Avata 2

System transmisji

DJI O3+

DJI O4

Maks. zasięg (CE)

2 km

10 km

Jakość podglądu na żywo

1080p/100FPS

1080p/100FPS

Maks. bitrate

50 Mbps

60 Mbps


DJI Avata 2 obsługuje nowszy system transmisji, dzięki czemu pozwala przesyłać wideo na odległość do aż 10 km. To naprawdę duży przeskok w porównaniu z poprzednią generacją – DJI Avata oferował tylko około 2 km. Teraz możemy zatem polecieć znacznie

dalej! Co więcej, maksymalny bitrate transmisji zwiększył się z 50 Mbps do 60 Mbps.

Pamięć wewnętrzna – więcej miejsca na Twoje nagrania

Im większa pamięć wewnętrzna w dronie, tym więcej nagrań jesteśmy w stanie zapisać. Oczywiście, zawsze można skorzystać dodatkowo z karty microSD, ale dobrze jest mieć też jakiś zapas w samym urządzeniu. Ile miejsca zapewniają DJI Avata i DJI Avata 2?

 

DJI Avata

DJI Avata 2

Pamięć wewnętrzna

20 GB

46 GB


Od razu rzuca się w oczy, że DJI Avata 2 oferuje ponad dwa razy więcej miejsca w pamięci niż jego poprzednik.Do dyspozycji mamy aż 46 GB, co umożliwia zapisanie około 90 minut nagrań w rozdzielczości 1080p/60FPS. Co więcej, nowszy dron obsługuje szybki transfer danych przez Wi-Fi – wystarczy połączyć się z aplikacją DJI Fly, aby pobrać swoje pliki na telefon z prędkością sięgającą 30 MB/s!

Dostępna jest również aplikacja LightCut, która łączy się z dronem bezpośrednio i umożliwia jeszcze wygodniejszą edycję materiałów wideo. Za jej pomocą możemy na przykład w mgnieniu oka dodać do ujęć efekty Sky VFX lub skorzystać z funkcji One-Tap Edit, która pozwala na szybki montaż filmów przy użyciu AI. A wszystko to bez konieczności pobierania plików na smartfona!

Kobieta w goglach DJI Goggles 3 steruje dronem FPV DJI Avata 2 za pomocą kontrolera DJI RC Motion 3.

Bezpieczeństwo lotu – podbijaj przestworza bez obaw

Z DJI Avata loty FPV stały się znacznie bezpieczniejsze. Wbudowane czujniki, awaryjne hamowanie, tryb RTH – wszystko to sprawiło, że nawet początkujący użytkownicy mogli bez obaw eksplorować przestworza. Czy nowszy model przyniósł jakieś ulepszenia również w tym zakresie?

 

DJI Avata

DJI Avata 2

Zintegrowane osłony śmigieł

Tak

Tak

Awaryjne hamowanie

Tak

Tak

RTH

Tak

Tak

Czujniki

Dolne

Dolne, tylne

Tryb Turtle

Tak

Tak


Jedną z najważniejszych różnic między pierwszą a drugą generacją jest liczba czujników. DJI Avata 2 został wyposażony w nowe sensory typu rybie oko, które zostały umieszczone z tyłu i na dole urządzenia. W efekcie możemy cieszyć się stabilniejszym, bezpieczniejszym lotem. Dla przypomnienia, DJI Avata miał tylko czujniki dolne.

Nowszy model ma również ulepszoną, zintegrowaną osłonę śmigieł, dzięki czemu jest lżejszy i bardziej zwrotny.Może też swobodniej poruszać się w ciasnych przestrzeniach. Co więcej, podobnie jak jego poprzednik, DJI Avata 2 obsługuje automatyczny powrót do punktu startu (RTH), awaryjne hamowanie oraz tryb Turtle, który pozwala na bezproblemowe kontynuowanie lotu, nawet jeśli dron odwróci się do góry nogami.

Łączenie się z dronem DJI Avata 2 za pomocą smartfona.

DJI Avata 2 czy DJI Avata – co wybrać?

Znamy już najważniejsze różnice między dronami DJI Avata i DJI Avata 2. Który z nich będzie lepszym wyborem?

Choć DJI Avata nadal jest bardzo interesującą propozycją i oferuje mnóstwo ciekawych możliwości, DJI Avata 2 przewyższa go pod wieloma względami. Nowe akcesoria, więcej czasu w powietrzu, większy zasięg transmisji wideo, rozszerzona pojemność pamięci wewnętrznej, swobodniejsza manipulacja w postprodukcji za sprawą 10-bit D-Log M, dodatkowe funkcje bezpieczeństwa i 1/1,3-calowa matryca, dzięki której możemy cieszyć się lepszą jakością obrazu bez konieczności montażu dodatkowej kamery – wszystko to sprawia, że nowszy dron będzie idealnym wyborem dla większości osób zainteresowanych lotami FPV.

Dron DJI Avata 2 dynamicznie przelatuje obok szarej skały.

W sprzedaży dostępne są trzy zestawy z DJI Avata 2 – dron DJI Avata 2 (bez kontrolera), DJI Avata 2 Fly More Combo (z jednym akumulatorem) i DJI Avata 2 Fly More Combo (z trzema akumulatorami). Wybierz odpowiedni wariant dla siebie i ruszaj na podniebną przygodę!

Polecane

pixel