Prawo dronowe w Polsce – wszystko, co musisz wiedzieć
Aktualizacja 01.2025
Chcesz zacząć przygodę z dronami, ale gubisz się w procedurach i nie wiesz, jak latać zgodnie z przepisami? Zastanawiasz się, czy potrzebujesz jakichś szkoleń lub uprawnień? Spieszymy z pomocą! W tym artykule przybliżymy najważniejsze kwestie związane z prawem dronowym w Polsce i damy Ci kilka praktycznych wskazówek. Dowiedz się, jakie zasady obowiązują w naszym kraju i o czym należy pamiętać!

Spis treści
- Prawo dronowe 2025 – obowiązujące przepisy
- Klasy dronów – co to takiego i z czym się wiąże?
- Kategorie lotów dronami – najważniejsze informacje
- Rejestracja operatora drona – czy trzeba się rejestrować?
- Czy trzeba odbyć szkolenie na drony?
- Kiedy szkolenie nie jest potrzebne?
- A co z podkategorią A2?
- Czy można latać dronem bez nadanej klasy?
- Ile trzeba mieć lat, żeby latać dronem?
- Loty dronami w kategorii otwartej – ogólne zasady
- Mam drona – i co dalej? Pierwsze kroki
Prawo dronowe 2025 – obowiązujące przepisy
Urzędem unijnym, który odpowiada za ustalanie przepisów prawa dronowego, jest Agencja Unii Europejskiej ds. Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA). W Polsce zajmuje się tym Urząd Lotnictwa Cywilnego (ULC).
Jako że na przestrzeni lat drony zyskały bardzo dużą popularność, Unia Europejska podjęła decyzję o ujednoliceniu regulacji prawnych związanych z ich użytkowaniem dla wszystkich krajów członkowskich – w tym oczywiście dla Polski. Aby ułatwić proces wprowadzania nowych zasad, podzielono je na przepisy przejściowe oraz właściwe.
Obecnie obowiązują już przepisy właściwe, które weszły w życie 01.01.2024 roku. Sprawdźmy, jakich zasad należy przestrzegać i co trzeba mieć na uwadze!

Klasy dronów – co to takiego i z czym się wiąże?
Obecnie przepisy europejskie dzielą drony na różne klasy C – od C0 do C6. To właśnie od nich zależy, gdzie i na jakich zasadach możemy latać. Do każdej z nich przypisane są określone wymagania i obostrzenia. Znając klasę swojego drona, możemy więc łatwiej dostosować się do obowiązujących regulacji prawnych.
Chcesz dowiedzieć się więcej na temat klas dronów DJI? Szczegółowe informacje znajdziesz w naszym artykule.
Kategorie lotów dronami – najważniejsze informacje
Obowiązujące w Polsce przepisy dzielą loty dronami na trzy kategorie – otwartą, szczególną oraz certyfikowaną. Czym charakteryzuje się każda z nich?
- Kategoria otwarta – obejmuje najczęściej wykonywane loty, czyli te, w których obowiązuje pułap do 120 m i które odbywają się w zasięgu wzroku operatora. Aby latać w tej kategorii, dron musi mieć nadaną klasę C (od C0 do C4), a jego masa nie może przekraczać 25 kg. Należą do niej trzy podkategorie – A1, A2 i A3:
- A1 – możliwe są loty nad osobami postronnymi (z pewnymi ograniczeniami), ale przelatywanie nad zgromadzeniami osób jest zakazane. Ma zastosowanie w przypadku dronów z nadaną klasą C0 i C1.
- A2 – zakazane jest wlatywanie nad osoby i zgromadzenia osób. Minimalna odległość pozioma od ludzi wynosi 30 m (lub 5 m, jeśli dron ma funkcję ograniczenia prędkości). Obejmuje urządzenia z nadaną klasą C2.
- A3 – nie należy przelatywać nad osobami i zgromadzeniami, a minimalna odległość pozioma od terenów miejskich wynosi 150 m. Podkategoria A3 ma zastosowanie w przypadku urządzeń z nadaną klasą C3 i C4, a ponadto mogą w niej latać drony z klasami C2, C1 i C0.
- Kategoria szczególna – obejmuje loty dronami o większej wadze, poza zasięgiem wzroku, bliżej ludzi itd.
- Kategoria certyfikowana – kategoria o wysokim ryzyku. Dotyczy dronów dużych i ciężkich, obejmuje loty nad zgromadzeniami osób, wiąże się też z przewozem ludzi lub materiałów niebezpiecznych. Wymaga odpowiedniej certyfikacji.
Skoro wyjaśnienie podziału na kategorie mamy już za sobą, przejdźmy do obowiązujących zasad. Jako że kategorie szczegółowa i certyfikowana zazwyczaj obejmują zastosowania bardziej specjalistyczne, w tym artykule skupimy się na kategorii otwartej. Dotyczy ona najczęściej wykonywanych lotów i związane z nią przepisy będą obowiązywać większość z nas.

Rejestracja operatora drona – czy trzeba się rejestrować?
Rejestracja operatora drona w kategorii otwartej jest konieczna w dwóch przypadkach:
- Gdy masa drona wynosi 250 g lub więcej.
- Gdy dron jest wyposażony w kamerę (lub inny czujnik umożliwiający zbieranie danych) – nie dotyczy to tylko tych urządzeń, które w świetle obowiązujących przepisów są uznawane za zabawki.
To oznacza, że w wypadku większości dronów DJI rejestracja jest konieczna – niezależnie od klasy C sprzętu. Nie trzeba jednak się tego obawiać – cały proces przebiega bardzo sprawnie. Wystarczy wejść na stronę https://drony.gov.pl/e-registration i wypełnić formularz. Po zarejestrowaniu się koniecznie umieść na dronie swój numer operatora. Rejestracji dokonujesz tylko raz – nawet jeśli masz więcej urządzeń. Pamiętaj tylko, że na każdym z nich musi znaleźć się Twój numer.

Czy trzeba odbyć szkolenie na drony?
Jeśli chcesz latać w podkategorii A1 dronem, który ma nadaną klasę C1, konieczne będzie przejście szkolenia online oraz zaliczenie testu. Jest to bezpłatne, a wszystkie niezbędne informacje znajdziesz na stronie https://drony.gov.pl/e-learning. Egzamin końcowy składa się z 40 pytań, a warunkiem jego zdania jest uzyskanie 75% poprawnych odpowiedzi. Kwalifikacje pilota zachowują ważność przez okres 5 lat.
Szkolenie i test online wystarczą również do latania dronami z nadaną klasą C3 w kategorii otwartej A3, czyli z dala od ludzi i budynków.
Kiedy szkolenie nie jest potrzebne?
Szkolenie nie jest obowiązkowe, jeśli latasz dronem o wadze poniżej 250 g z nadaną klasą C0, takim jak na przykład DJI Mini 4 Pro. Wtedy wystarczy zarejestrować się jako operator, umieścić swój numer na urządzeniu i zapoznać się z instrukcją obsługi. Warto jednak i tak odbyć kurs – w ten sposób poznasz wiele cennych informacji dotyczących między innymi bezpieczeństwa lotu.

A co z podkategorią A2?
Tu sprawa jest nieco bardziej skomplikowana, ale bez obaw – wszystko Ci wyjaśnimy.
Jak wspomnieliśmy wcześniej, kategoria otwarta A2 ma zastosowanie w wypadku dronów z nadaną klasą C2, czyli takich jak na przykład DJI Mavic 3 Pro. Tego typu urządzeń możesz używać również w podkategorii A3, pamiętaj jednak, że wtedy musisz latać z dala od ludzi i budynków. Jeśli więc podczas lotów chcesz nieco bardziej zbliżać się do wybranych obiektów (odległość co najmniej 30 m), konieczne będzie uzyskanie uprawnień podkategorii A2.
Wymaga to nie tylko ukończenia szkolenia i zaliczenia testu online, ale też odbycia kursu praktycznego w trybie samokształcenia. Następnie należy zdać dodatkowy egzamin teoretyczny prowadzony przez wyznaczony podmiot. Listę takich organizacji znajdziesz tutaj.
Czy warto zdobyć uprawnienia niezbędne do lotów w podkategorii A2? To zależy od Twoich potrzeb. Jeśli masz drona z nadaną klasą C2 i planujesz latać nim nieco bliżej ludzi i terenów mieszkalnych, będzie to niezbędne. W przeciwnym razie w zupełności wystarczy Ci podkategoria A3 i podstawowe szkolenie online.

Czy można latać dronem bez nadanej klasy?
Jeżeli Twój dron pojawił się na rynku przed końcem 2023 roku i nie ma nadanej klasy, możesz latać nim w kategorii otwartej A1 lub A3 – w zależności od jego masy.
- Drony o wadze poniżej 250 g – podkategoria A1 (możliwość lotów nad osobami postronnymi, zakaz lotów nad zgromadzeniami, brak wymaganych szkoleń).
- Drony o wadze poniżej 25 kg – podkategoria A3 (z dala od ludzi i obszarów miejskich, konieczność zapoznania się w instrukcją obsługi i zaliczenia darmowego szkolenia online).
Ile trzeba mieć lat, żeby latać dronem?
Część z Was zastanawia się pewnie, jaki jest minimalny wiek operatora drona w Polsce. Już odpowiadamy – wystarczy mieć ukończonych 16 lat. Wymóg ten nie obowiązuje w trzech przypadkach:
- Gdy wykonujemy lot w podkategorii A1 dronem klasy C0, który w rozumieniu przepisów jest zabawką.
- Jeśli dron został skonstruowany do użytku prywatnego, a jego maksymalna masa startowa jest mniejsza niż 250 g.
- Jeśli latamy dronem pod bezpośrednim nadzorem pilota, który ma odpowiednie kompetencje i skończył 16 lat.
Loty dronami w kategorii otwartej – ogólne zasady
Skoro przeszliśmy już przez wszystkie niezbędne formalności, poświęćmy jeszcze chwilę na omówienie najważniejszych zasad dotyczących latania dronami w kategorii otwartej w Polsce. O czym trzeba pamiętać?
- Każdy lot należy zgłosić za pomocą aplikacji DroneTower. Informacje na jej temat znajdziesz na stronie https://drony.gov.pl/drone-tower.
- Podczas lotu należy utrzymywać drona w zasięgu wzroku.
- Nie należy przelatywać w pobliżu ani w granicach obszarów, na których trwają działania ratownicze.
- Podczas lotu należy dbać o to, aby dron utrzymywał bezpieczną odległość od ludzi oraz aby nie przelatywał nad zgromadzeniami.
- Zakazane jest przewożenie dronem materiałów niebezpiecznych.
- Podczas lotu odległość drona od najbliższego punktu powierzchni ziemi nie może przekraczać 120 m (chyba że przelatujemy nad przeszkodą).

Mam drona – i co dalej? Pierwsze kroki
Wreszcie masz wymarzonego drona i zastanawiasz się, co dalej? Bez obaw – pierwsze kroki z nowym sprzętem są prostsze, niż myślisz. Od czego warto zacząć?
- Zapoznaj się z instrukcją – po odpakowaniu sprzętu często kusi nas, aby od razu go wypróbować i nie zawracać sobie głowy instrukcją. Nie jest to jednak dobre podejście, zwłaszcza w przypadku dronów. Po pierwsze, przeczytanie instrukcji pozwoli Ci lepiej poznać urządzenie i jego możliwości, przeprowadzi przez jego pierwsze uruchomienie i pomoże przygotować je do lotu, a po drugie, jej znajomość często jest wymagana przez obowiązujące przepisy, o czym pisaliśmy wyżej.
- Pobierz aplikację DJI Fly i stwórz konto DJI – aplikacja DJI Fly pozwala na wygodną obsługę sprzętu i zapewnia dostęp do jego funkcji. Warto dobrze zapoznać się z jej interfejsem przed pierwszym lotem!
- Zarejestruj się na stronie https://drony.gov.pl/e-registration i naklej swój numer operatora na dronie.
- Jeśli jest to konieczne, przejdź niezbędne szkolenia i zdaj egzaminy.
- Aktywuj drona, postępując zgodnie ze wskazówkami w aplikacji DJI Fly. Upewnij się też, że jest on powiązany z aparaturą sterującą, a jego oprogramowanie zostało zaktualizowane do najnowszej wersji.
- Aktywuj usługę DJI Care Refresh – jeśli masz wykupiony pakiet DJI Care Refresh, pamiętaj, aby przypisać go do drona w ciągu 48 godzin od jego aktywacji. A jeżeli o tym zapomnisz, nie panikuj! Nadal możesz aktywować usługę – wystarczy wysłać do producenta specjalny film weryfikacyjny. Więcej informacji na temat DJI Care Refresh znajdziesz w naszym artykule.
- Naładuj akumulatory i sprawdź pogodę. Jeśli warunki będą sprzyjające (najlepiej latać w bezwietrzne dni, bez deszczu czy śniegu), poszukaj otwartej przestrzeni (wolnej od przeszkód i z dala od ludzi), aby poćwiczyć latanie i poznać możliwości swojego sprzętu w praktyce. Pamiętaj też, aby zgłosić lot w aplikacji DroneTower!

Na pierwszy rzut oka zasady dronowe mogą wydawać się nieco skomplikowane, mamy jednak nadzieję, że w tym artykule trochę je rozjaśniliśmy i rozwialiśmy większość wątpliwości. Warto pamiętać, że niektóre przepisy dynamicznie się zmieniają i dobrze jest sprawdzać je na bieżąco. Będziemy informować Was o wszystkich ważnych zmianach. Bezpiecznych lotów!
Polecane

Dron DJI Mavic 3 Pro Fly More Combo (RC PRO)

Dron DJI Mini 4 Pro (RC 2)
